16 Aralık 2017 Cumartesi

Uykusuzluğun Zararları?

Uykusuzluğun Zararları?Uykusuz İnsan FotoğrafıGünlük 1-2 saat eksik ya da fazla uyumak vücudumuz için çok şey ifade edebilir. Günlük uyku ihtiyacı 7 ila 9 saat arasında değişmektedir. Çocuklarda bu rakam 10'a kadar ulaşmaktadır. Uykunun gece uyunması gündüz uyunmasından daha faydalıdır. Çünkü gece melatonin hormonu salgılanmaktadır. Bu hormon vücudun dinlenmesini sağlar.

Uyuyamamanın Zararları:

Yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku kalp, obezite, şeker hastalığı, gibi önemli rahatsızlıklarla karşılaşma riskini arttırmaktadır. Düzensiz uyku cinsel hayatı da olumsuz yönde etkilemektedir. Araştırmalar sonucunda insanların %26'sının yorgunluktan ötürü cinsen birliktelikten kaçındıkları görülmektedir. Bunun en önemli sebebi ise düzensiz uykudur. Ayrıca az uyku testesteron seviyesinin düşmesine de sebep olmaktadır. Daha dinç ve daha sağlıklı olabilmeniz için düzenli uyku olmazsa olmazdır.

Acılarınız ve ağrılarınız için de uyumak iyi bir fikir olabilir. Uzmanlara göre uykuya daldığımızda salgıladığımız dinlenme hormonları ağrı ve acının hafiflemesini sağlamaktadır.

Düzenli uyku sizi güvende tutacaktır. Uykusuz kalmak beynin fonksiyonlarının yavaş çalışmasına neden olabilir. Bu da gün içerisinde kaza geçirme ve yaralanma riskinizi arttırmaktadır. Örneğin sebze doğrarken bile elinizi kesebilirsiniz. Ayrıca kesinlikle uykusuzken araba kullanmayın. Hem sizin hem de çevrenizin can sağlığı için. İyi bir uykunun diğer faydası da kilo kontrolünü sağlamaktır. Yetersiz miktarda uyumak kilo artışına neden olabilmektedir. Uykunuzu alamadığınızda vücudunuzdaki leptin seviyesi düşer. Bu da yorgunluk hissine ve açlığa sebep olur. Yağlı ve yüksek kalorili besinler tüketme ihtiyacı hissedersiniz.

Hafıza konusuna da değinmekte yarar vardır. Uykusuz kalmak hafızanız için olumsuz bir etkiye neden olmaktadır. Uyku sırasında beyin işleviniz ve hafızanız yenilenir. Yeterli uyku alınmadığında beyin işlevleri aksar ve hatırlamakta güçlük çekebilirsiniz.

Uykusuzluğun neden olduğu bir diğer problem ise vücut direncinin düşmesi. Yapılan bir araştırmada günde 7 saat uyuyan insanların 8 saat uyuyan insanlara göre daha sık soğuk algınlığına yakalandığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple uykuya gerekli önem mutlaka verilmelidir.

Çok Uyumanın Zararları

Fazla uykunun da bir takım olumsuzluklar yarattığı bilinmektedir. Bunlardan en önemlisi tembelliktir. Sürekli uyku isteyen bir kişi zamanla buna alışır ve yataktan kolay kolay çıkamaz. Bu sebeple uykunun da doğru ölçüde olmasına dikkat edilmektedir.

Etiketler: gece uyuyamamanın zararları, uyuyamamanın zararları, uykusuzluğun zararları, hiç uyumamanın zararları

Uykusuzluğun Zararları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder