9 Aralık 2017 Cumartesi

Türkiye'de İlk İnternet?

Türkiye'de İlk İnternet?İnternet FotoğrafıTürkiye' de internet ilk kez 12 Nisan 1993'de 64 kbps kapasiteli kiralık hat ile ODTÜ'de NSFnet ağı üzerinden bağlanılmasıyla kullanılmaya başlandı. Yapılan bu ilk bağlantıdan sonra 1993 ve 1996 yılları arasında üniversitelerin büyük bir bölümü X.25/leased line v.b gibi ağlar yardımıyla ODTÜ'ye bağlanmışlardır. 


İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi bu üniversitelere örnek olarak gösterilebilirler. Daha sonra internet bazı kamu kuruluşlarında da boy göstermiş, TÜBİTAK özel olarak internetin bağlatılabilmesi için çalışmalara başlamıştır.

Türkiye'nin İlk Web Sitesi?

Türkiye' nin ilk web siteleri de ODTÜ ve Bilkent Üniversitesi' nin web siteleri olmuştur. İnternetin özel şirketler gelmesi işe 1996 yılını bulmuştur. Türk Telekom bunu TURNET projesi ile hayata geçirmiştir. 

Yine bu dönemde Superonline gibi özel şirketler de kurulmuş ve insanları internetle buluşturmaya başlamışlardır. Türkiye bu 17 yıllık kısa internet serüveninde oldukça hızlı yol katetmiştir. 1997 yılında 250 bin olan kullanıcı sayısı günümüzde 26 milyonu bulmuştur.

Etiketler: türkiye'de ilk internet kısaca, türkiyenin ilk web sitesi kısaca, türkiye'de internetin gelişimi, türkiye'de internetin tarihçesi kısaca, interneti türkiye'ye kim getirdi

Türkiye'de İlk İnternet? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder