13 Aralık 2017 Çarşamba

Süleyman Çelebi Kimdir?

Süleyman Çelebi Kimdir?


Süleyman Çelebi FotoğrafıTürkçe olarak kaleme aldığı Mevlid eseri ile Türk Edebiyatının en önemli kişilerinden birisi olarak gösterilen Süleyman Çelebi, 1351 yılında Bursa’da doğduğu ifade ediliyor. Doğumu ve ölümü ile ilgili bilgilerin tam olarak netleşmediği, kaleme aldığı Mevlid eserinden verdiği bilgiler doğrultusunda bu verilere ulaşıldığı anlatılıyor. 

Çocukluğundan itibaren Bursa’nın en ileri gelen alimlerinden dersler alan Süleyman Çelebi, çok iyi bir öğrencilik yaşamış, kendi döneminin alimleri arasında gösterilmiştir.

Sultan Yıldırım Bayezid, Süleyman Çelebi’nin bilgisinden ötürü onun divan-ı hümayun imamı olarak atayarak bilgisinden faydalanmak istediği ifade ediliyor.

Süleyman Çelebi Kimdir Kısaca?

Süleyman Çelebi ile ilgili günümüze kadar ulaşan oldukça kısıtlı bilgiler olduğunu söyleyebiliriz. Kaleme aldığı tek eserin Mevlid olduğunu, hayatının büyük bir bölümünü ilim ve irfan öğrenerek harcadığını, bu doğrultuda öğrenciler yetiştirmek için uğraştığı anlatılmaktadır.

Bazı kişilere göre Timur’un Bursaya girdiği dönemlerde kütüphaneleri yok ettiği, Süleyman Çelebiye ait eserlerin büyük bir bölümünü telef edildiği yönündedir.

Süleyman Çelebi'nin Mevlid-i Şerif KasîdesiEtiketler: süleyman çelebi kimdir kısaca, süleyman çelebi edebi kişiliği kısaca, süleyman çelebi eserleri nelerdir kısaca, süleyman çelebi mevlidi şerif kısaca, süleyman çelebi hayatı özet

Süleyman Çelebi Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder