4 Aralık 2017 Pazartesi

Siyah Çayın Faydaları?

Siyah Çayın Faydaları?Siyah Çay FotoğrafıSiyah çay ülkemizde kuşkusuz en çok tüketilen bitkilerden bir tanesidir.  Hemen hemen her insanımız hiç olmazsa sabahları bir bardak çay içmektedir. Hatta yapılan son araştırmalara göre Türkiye siyah çay tüketiminde dünyanın zirvesinde yer almaktadır. Hal böyle olunca siyah çayın faydalarına bakmamız gerekir.

Ayrıca siyah çayın bilimsel adı Camellia Sinensis' dir. Aşağıda sizler için siyah çayın faydaları kısaca maddeler halinde sıraladık.

Siyah çayın faydaları kısaca:
  • Çayın en çok bilinen özelliği içerisinde kafein bulundurmasından ötürü kişiyi zinde tutmasıdır. Uykusuz kalan bir kişinin bunu yenmesinde kısa süreli de olsa yardımı dokunmaktadır. Ancak çok tüketildiği takdirde kişide uykusuzluk ve kalp çarpıntısı gibi rahatsızlıklara da sebep olduğu bilinmektedir.
  • Çayın bilinen bir diğer önemli özelliği kolon kanserine karşı koruyucu etki sağlamasıdır. İçeriğinde yer alan TF–2 adını taşıyan polifenolün kanserle savaştığı bilinmektedir.
  • Vücuttaki serbest radikallere karşı çayın antioksidan etkisinin çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu da vücudu bir çok hastalıktan korumaktadır.
  • Kalp krizi riskinin önüne geçtiği bilinmektedir. Ayrıca kan pıhtılaşmasını engeller ve felç geçirme riskini azaltır.
  • Düzenli olarak çay tüketilmesi kemik sağlığını da korur.
  • Düzenli olarak çay içen kişilerin içmeyenlere göre daha fazla kan bağışıklığına sahip olduğu görülmüştür.
  • Çay tüketimi bağırsaklar için de oldukça faydalıdır. Özellikle şekersiz tüketimi bağırsak hareketleri için oldukça faydalıdır.
  • Northumbira Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre her gün 100ml çay tüketen bir kimsenin beyin tümörüne yakalanma olasılığının büyük orana düştüğü gözlemlenmiştir.

Çayın faydaları kısaca:


Etiketler: siyah çayın faydaları kısaca, çay neye iyi gelir kısaca, siyah çayın cilde faydaları, demli çayın faydaları, ibrahim saraçoğlu demleme siyah çayın faydaları, çayın faydaları maddeler halinde, siyah çayın saça faydaları

Siyah Çayın Faydaları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder