6 Aralık 2017 Çarşamba

İstanbul'un Fethinin Nedenleri?

İstanbul'un Fethinin Nedenleri?İstanbul'un Fethi FotoğrafıTarihimizin en önemli olaylarından birisi olan İstanbul'un fethi, Fatih Sultan Mehmet'in bize kazandırdığı en büyük zaferlerden birisidir.

İstanbul Fethi Nedenleri
Bizans, 2. Mehmed için sorun oluşturmaya başlamıştır. Tahta çıkmasından itibaren Şehzade Orhan Çelebi' yi kullanarak taht kavgası çıkartmak niyetindelerdi. Ayrıca Bizans, Osmanlı Devleti'ne karşı kurulan kutsal ittifakları desteklemekte ve devleti zor durumda bırakmaktaydı. Bu sebeplerden ötürü İstanbul'un fethi zorunlu hale gelmişti.

İstanbul' un Fethi Kısaca
2. Mehmed savaş hazırlıklarına başladı. İlk iş olarak Anadolu Hisarı' nın karşısına Rumeli Hisarı' nı yaptırdı. Bunu yapmasındaki amaç, Avrupa' dan Bizans' a gelebilecek yardımların önüne geçmekti. Savaş hazırlıklarına rağmen fethe karşı olan bir grup muhalif kesimde vardı. Bu muhalifler Çandarlı Halil Paşa' nın etrafında toparlanmışlardı. 2. Mehmed tüm bu muhalefete rağmen İstanbul' u fethetmekte kararlıydı. Fetihteki en önemli silah hiç kuşkusuz toplardı. 2. Mehmed, Saruca Sekban ve Macar Urban gibi iki büyük top dökme ustasına talimatları vermişti.

Bu esnada tehlikenin farkında olan Bizans da Papa' dan yardım istemişti. Papa Bizans'a 700 kişiden oluşan küçük bir birlik, para ve surları tamir etmek için ustalar yollamıştır. Bunun haricinde Papalığın gönderdiği bir kaç gemi yer almaktaydı. Ayrıca gerek İspanya gerekse Ceneviz' den de yardım gelmiştir. Tüm bu yardımlar neticesinde Bizans ordusunun sayısının 15 bine çıktığı tahmin edilmektedir.

Osmanlı' da ise sayı tam olarak bilinmemesine karşın yaklaşık olarak 150 bin kişilik bir ordu olduğu tahmin edilmektedir. Bu ordu ve gemilerle kuşatma 6 Nisan 1453 cuma günü başlamıştır. 2. Mehmed karargahını Topkapı' nın karşısında yer alan Maltepe' de kurmuştur. 29 Mayıs' a kadar devam eden kuşatmadan sonra genel saldırı bu tarihte top ateşleriyle başlamıştır. Bu ateşlere direnemeyen Bizans aynı gün şehri Osmanlı Devletine teslim etmek durumunda kalmıştır. Fatih Sultan Mehmed Edirnekapı girişinden şehre akşam vakitlerinde giriş yapmıştır.

Etiketler: istanbulun fethi kısaca, istanbul'un fethi nedenleri ve sonuçları, istanbul fethinin nedenleri kısaca, istanbul fethinin nedenleri maddeler halinde, istanbul'un kuşatılması ve fethi maddeler halinde kısaca

İstanbul'un Fethinin Nedenleri? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder