9 Aralık 2017 Cumartesi

İnternetin Tarihsel Gelişimi?

İnternetin Tarihsel Gelişimi?İnternet Fotoğrafıİnternetin tarihi 1950 yıllarında bilgisayarların gelişmesiyle başlar. Ağ çalışmaları ilk kez ABD, İngiltere ve Fransa' da başlamıştır. 60' lı yılların başında ABD Savunma Bakanlığı bu girişimleri destekliyordu. İlk kez ARPANET İnternet Protokolü üzerinden iki üniversite arasında bağlantı kurulabildi. 

1960' larda ve 1970' lerin başlarında ARPANET, NPL network , CYCLADES, Merit Network, Tymnet ve Telenet gibi bir çok yeni internet protokelleri kurulmaya başlandı.

1972 yılında ARPANET ağı içerisinde ilk kez e-mail kullanılmaya başlanmıştır. 1984 yılı içerisinde ABD Savunma Bakanlığı ARPANET ağından ayrılarak kendi özel ağını yani MİLİTARY NET ağını kurmuştur. ARPANET sistemi 1990 yılında miladını doldurmuştur. Bu yıldan itibaren internet kullanımı günümüzdeki gibi olmaya başlamıştır. 

Özellikle 90' lı yılların ortasından itibaren anlık mesajlaşmalar, e-postalar, forumlar, bloglar v.b gibi sayfalar artmaya başlamıştır. 95 yılından itibaren internet tüm dünyada kullanılır hale gelmiştir.


Etiketler: internetin tarihçesi nedir kısaca, internetin gelişimi kısaca, internetin tarihsel gelişimi kısaca özeti, internetin tarihçesi kısaca bilgi, internetin dünyadaki ve türkiye'deki gelişimi, internetin tarihsel gelişimi hakkında bilgi

İnternetin Tarihsel Gelişimi? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder