30 Aralık 2017 Cumartesi

İlk Motorsuz Uçak ve Uçan Balon İcadı?

İlk Motorsuz Uçak ve Uçan Balon İcadı?İlk Motorsuz Uçak ve Uçan Balon FotoğrafıTüm bu çalışmaların devamında bir başka deneme de, 1783 yılında Jean-François Pilâtre de Rozier, François d'Arlandes ve Montgolfier kardeşler tarafından sıcak hava balonuyla yapılmıştı. Ancak burada başka bir sorun vardı. 

Uçan balonun icadı:
Balon odun ateşiyle ısıtılıp yükseltilebiliyor fakat kumanda edilemiyordu. Havacılık tarihi boyunca bunu biraz daha geliştiren Henri Giffard, 1852 yılında 24 kilometrelik bir uçuş yaparak, havacılığın geçmişini buharlı motoru olan hava taşıtlarıyla tanıştırmış oldu. 

Yavaş yavaş havada görüldüğünde her çocuğun gözlerini parıldatan Zeplinler gelmeye başlıyordu. 1868 yılında havacılık tarihi bir devrime daha şahit oldu. Fransız Jean-Marie Le Bris uçan makinesi Albatros II ile 100 metre yol aldı ve 200 metre yükselerek ilk motorsuz uçak yani planör deneyimini sundu.

Uçağın icadı:
Havacılıkta gelişimi hızlandıran bu gelişmelere Wright Kardeşler' den sonra yenileri eklenmek üzereydi. Onlar sahneye geçtikten sonra 17 Aralık 1903 tarihinde Kuzey Carolina’ dan havalanan ilk uçak havalandı. Aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmış olan bu uçak havacılık tarihi açısından bir devrim niteliğindeydi.

37 metrelik bir mesafe kaydeden uçak o günkü denemesinden sonra ikinci denemede 59 saniye havada kalarak 260 metreye çıkmıştı. Bu süreçten sonra havacılık hızla gelişen endüstrinin de etkisiyle günümüzdeki halini aldı. Bugün bir yerden başka bir yere gidişinizi hızlandıran bu buluşun kısa öyküsü de hızlı bir şekilde devam etti.

Etiketler: ilk uçak, ilk motorsuz uçak, ilk uçan balon, ilk uçağı kim icat etti, uçağın icadı

İlk Motorsuz Uçak ve Uçan Balon İcadı? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder