30 Aralık 2017 Cumartesi

Havacılık Tarihi?

Havacılık Tarihi?Havacılık Tarihi Gelişimi FotoğrafıHavacılık tarihi, Wright Kardeşlerin 17 Aralık 1903 yılında ilk ağır motorlu uçuşlarını gerçekleştirmesiyle ortaya çıktı. Geçmişten bugüne kadar uzanan gökyüzü ve uçma tutkusu ise çok daha eskilere dayanarak insanların kuşları incelemesiyle kendini gösterdi. 

1903 yılından önce uçma denemeleri hiç yapılmadı mı? diye soracak olursanız, yapıldı. Ancak, havacılık tarihi bünyesindeki bu denemeler kuşları taklit etme ve insanların kendilerine kanatlar yaparak yaptığı uçuşlardan öteye gidemedi.

İnsanlarda uçmanın bir tutku olduğunu gösteren ilk çalışmalar 10. yüzyılda Türk alimlerinden İsmail Cevheri tarafından başlatılmıştı. Ancak İtalyan Rönesansı’ nın baş yapıtlarını veren ressam olarak bilinen Leonardo da Vinci de, bu konudaki çalışmaların Avrupa kanadını oluşturdu. Havacılık Tarihi süreci boyunca Galata Kulesi' nden kendini boşluğa bırakarak İstanbul Boğazı' nı geçen Hezarfen Ahmed Çelebi' yi de unutmamakta fayda vardır. İnsanlar gökyüzünü geçmişte bu denli soluduktan sonra geri dönüşü olmayan bir yola girmişlerdi.

Etiketler: havacılık tarihi, ilk uçan türk,, hazerfen ahmed çelebi, türk havacılık tarihi, dünya havacılık tarihi

Havacılık Tarihi? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder