25 Aralık 2017 Pazartesi

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler Listesi

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler ListesiHamile FotoğrafıHamilelikte Beslenme

Gebelik, her anne adayının sabırla beklediği ve çocuk sahibi olmayı sabırsızlıkla beklediği bir dönemdir. Buna bağlı olarak her annenin tek gayesi sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmektir. Elbette bunun için anne adaylarının da yapması gereken ve onlara düşen sorumluluklar bulunmaktadır. 

Özellikle besinlere olan ilginin artması nedeniyle, yenilecek besinlere dikkat edilmesi de oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki bu 9 aylık gebelik sürecinde anne adayları hangi yiyecekleri tüketmelidir veya hangi besinlerden uzak durmalıdır?

Hamilelikte en faydalı yiyecekler:

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, ilk üç ayda tüketeceğiniz besinler oldukça önemlidir çünkü bu süreçte değişiklikler hızlı gelişim gösterebilmekte ve hem bebeğin hem de annenin sağlığı açısından yenilen yemeklere özen gösterilmelidir. Bu dönemde olan anne adayları, demir ve folik asit içeren ürünlere ağırlık vermesi büyük önem taşımaktadır. Peki 3-6 ay arası gebelik dönemlerinde beslenme nasıl olmalıdır. Bu süreçte hızla büyüyen bebeğin sağlığı da göz önüne alınarak onun göz, sinir ve beyni için gerekli olan folik asit, Omega-3; hücrelerini korumak amacıyla Beta-Karoten bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bunun dışında günde en az iki porsiyon protein de bebek ve annenin sağlığı için oldukça önem taşımaktadır.

Anne adayının ilk 6 aydaki beslenme süreci hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ancak gebelik boyunca bir diğer önemli periyot ise son üç aydır. Bu dönemde en büyük önemi taşıyan unsur sık aralıklarla azar azar yemek ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaktır. Sebze miktarını da arttırmak gebelik süresindeki sağlıklı yaşamın devamı niteliğinde doğru bir adım olmaktadır. Bunun dışında muz ve kuruyemiş gibi besinler de göğüste yanma ve kabızlık gibi problemleri gidermek açısından faydalı olacaktır.

Gebelik süresince tüketilen besinler kalori bakımından nasıl olmalıdır?

Gebelik süresince kalori beslenmenin yanı sıra alınacak ekstra kalori temiz gıdalardan alınmalıdır. Yapılan hesaplamalar ve araştırmalara göre gebelikte ideal olan besin dağılımı %50-60 karbonhidrat, %25-35 protein, %20 yağ şeklinde olmalıdır. Ancak bunun hesaplanması bu süreçte güç olabileceğinden, kendinize sormanız gereken soru yeterince temiz beslenip beslenmediğinizdir. Bunun dışında emzirmeye geçildiği sırada anne sütünün önemi çok yüksek olduğu için yoğurt ve süt tüketimi bu dönemde büyük önem taşımaktadır.

Etiketler: hamilelikte en faydalı yiyecekler, hamilelikte yenmesi gerekenler listesi, hamilelikte beslenme, hamilelikte neler yenmeli, gebelikte tüketilmemesi gereken besinler, hamileler ne yemeli ibrahim saraçoğlu

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler Listesi Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder