4 Aralık 2017 Pazartesi

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir?

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir?
Daniel Gabriel Fahrenheit FotoğrafıPolonya/Gdańsk da 24 Mayıs 1686 yılında dünyaya gelen Fahrenheit fizik alanında birçok çalışmalara ve buluşlara imzasını atmıştır. Alman fizik uzmanı olan Daniel Gabriel Fahrenheit, yapmış olduğu İngiltere ve Hollanda gezilerinde birçok kural öğrenmiş, başta meteoroloji ve fizik alanında kullanılan araçların yapımını ve gelişimini öğrenmiştir. 

1720 yılında termometre sistemi kullanarak sıcaklık ölçüm biriminde başlangıcın soğuk noktayı, bitişin ise sıcak noktayı oluşturmasını sağladı. Elde etmiş olduğu termometre ile suyun derecesini ölçen Daniel Gabriel Fahrenheit, ölçümleri sonucunda suyun donma sıcaklığını -32, kaynama sıcaklığını ise 212 derece olarak saptamıştır.

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir Kısaca:

Daniel Gabriel Fahrenheit, ilk civalı termometreyi yapan insan olarak tarihe geçmiştir. Sıcaklık ölçümleri sırasında ölçümleri ispirto kullanarak yapmakta idi. Daha sağlıklı bir ölçüm ortamı oluşturabilmek adına ispirto yerine cıva kullanmayı tercih eden Gabriel Fahrenheit, F sembolü ile bilinen Fahrenheit derecesi ölçeğini bilim dünyasına sundu.  

1724 yılında yapmış olduğu çalışmalar sonucunda maddenin kaynama noktasının hava basıncına göre değiştiğini söylemek istiyoruz. ABD ve İngiltere günümüzde dahi Fahrenheit ısı ölçü birimini kullanmakta.

Etiketler: daniel gabriel fahrenheit hayatı ve buluşları kısaca, daniel gabriel fahrenheit kimdir kısaca, daniel gabriel fahrenheit hayatı özet, daniel gabriel fahrenheit buluşları kısaca, daniel gabriel fahrenheitın icatları kısaca

Daniel Gabriel Fahrenheit Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder