19 Aralık 2017 Salı

Çocuk Gelişiminde Spor Yapmanın Faydaları

Çocuk Gelişiminde Spor Yapmanın FaydalarıÇocuk Gelişiminde Spor Yapan Çocukların FotoğrafıSpor Yapmanın Faydaları ve Yararları
Küçük yaştan itibaren spor yapan çocuklar daha sağlıklı ve başarılı olurlar. Spor yapmak çocuk için hem fiziksel hem de sosyal yönden gelişim için önemlidir. Spor yapan çocuğun çevresiyle olan iletişimi güçlenir ve kendine olan güveni artar. Eğer çocuğunuzun sağlıklı şekilde büyümesi ve gelişmesini istiyorsanız düzenli spor yapması gerekmektedir.

Küçük yaşlarda spora başlayan çocuklar bu alışkanlıklarını ileri ki yaşlarda da devam ettirirler. Çocukların spora başlama yaşı 3-5 yaş arasıdır, bu yaşlarda daha çok oyun ağırlıklı spor yapmaları önerilir. Düzenli bir spora başlamaları 7 yaşlarında daha uygun olur. Düzenli egzersiz yapan çocuklarda omurga şekil bozukluklarına çok daha az rastlanmaktadır. 

Çocukların vücut tipi her ne şekil olursa olsun temel iki branş vardır; bunlar atletizm ve Jimnastik tir. Bu spor dalları çocuklarda esneklik dayanıklılık ve koordinasyonunun artmasını sağlayacaktır. Daha ileri ki yaşlarda ise çocuğun vücut tipine kabiliyetine ve hangi sporu daha çok seviyor ise ona yönlendirilmelidir. Spor yapan çocuk çok daha disiplinli olur. Özellikle takım sporu yapan çocuklar daha sosyal daha paylaşımcı olurlar. Bir yandan okul bir yandan sportif faaliyetler çocuklardaki enerjinin boşalmasına imkan sağlar. Boş vakti kalmayan çocukların kötü alışkanlıklar edinmesinin de önüne geçilmiş olunur.

Spora Başlayacak Çocuklar Nelere Dikkat Etmelidir
  • Düzenli bir spor dalına yöneltilecek çocuğun öncelikle tam teşekküllü bir hastanede sağlık taramasından geçilmesi şarttır,
  • Çocuğun hangi spor dalına yeteneğinin olabileceği saptanmalı,
  • Yeteneğin yanı sıra çocuğun sevdiği spor dalına yönlendirmeli,
  • Seçilecek spor okulu iyice araştırılmalı okul yöneticileri ve antrenörlerle iletişime geçerek bakış açıları değerlendirilmelidir.


Çocukları Spora Teşvik Etmek İçin Neler Yapılmalıdır
  • Öncelikle ailece aktif olun çocuklarınızla özellikle dışarıda basit sportif faaliyetlerinde bulunun,
  • Çocuğunuzu sportif faaliyetleri izlemeye götürün,
  • Sporun sağlık açısından faydalarını ona anlatın,
  • Çocuk spora başlamışsa onu spordan soğutacak davranışlardan kaçının başkalarıyla kıyaslamayın önemli olan spor yapıyor olması olduğunu unutmayın. Kaybetmenin dünyanın sonu olmadığını anlamasına yardımcı olun, azimli ve karalı olmakla hırs yapmanın arasındaki farkı ona anlatın ve ona öz güven aşılayın.

Etiketler: sporun faydaları, çocuğa spor yaptırmak, sporun öğrencilere faydaları nelerdir, sporun gelişme çağındaki bireylere faydaları, sporun çocuğa etkileri, çocuğun gelişiminde sporun önemi ppt, sporun gençliğe faydaları

Çocuk Gelişiminde Spor Yapmanın Faydaları Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder