25 Kasım 2017 Cumartesi

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?Yeşil Çay FotoğrafıGünümüzde sağlıklı yaşamın için vazgeçilmez bir konumda olan yeşil çayın ilk kullanımı M.Ö 3000 yılına kadar gidiyor. Bu çay yaprağının ilk kez Çin'de kullanıldığı rivayet edilmekte. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Kolesterol kontrolünden kilo vermeye hatta diş sağlığına bile faydalı olduğu bilinmekte.

Yeşil çay şekersiz içildiği takdirde 0 kalori ile eş değer durumda. Ayrıca içinde vitamin ve mineral bulunmadığı da biliniyor. Yeşil çayın faydası içinde bulunan teanin, kafein ve fenolik bileşiklerinden kaynaklanır. Bu bileşikler içerisinde bol miktarda antioksidan taşırlar. İnsanlar yoğun tempoya ayak uydurabilmek ve uykusuzluklarını giderebilmek adına bola kahve tüketmektedirler. Yeşil çay da tıpkı kahve gibi konsantrasyonu yüksek tutar ve dinçlik verir. Çayda bulunan teanin ise insanın rahatlamasına ve kafasındaki kaygıları gidermesine katkı sağlar. Yeşil çay bu etkileriyle muhakeme yeteneğini  arttırmak isteyen kişiler için oldukça yararlı bir besin olarak öne çıkıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda yeşil çayın kansere ve kalp sağlığına karşı oldukça faydalı olduğu ortaya çıktı.

Ancak yapılan bu araştırmalar yeşil çayın günlük olarak tüketildiği Asya ülkelerinde gerçekleşti.Yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı ve kas gücünü arttırdığı için spor yapmadan önce de içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Diğer önemli nokta da yeşil çayın zayıflamaya yardımcı olması. Özellikle günümüzde bayanların bu yönteme oldukça sık başvurduğu bilinmekte. Yeşil çayda bulunan  kafein vücuttaki yağları enerjiye dönüştürerek yakılmasını sağlıyor. Ayrıca kilo almanın en büyük sebeplerinden biri olan karbonhidratların bağırsaklarda parçalanıp eritilmesinde de oldukça yardımcı oluyor. Yeşil Çayın aynı zamanda iştah azaltıcı etkisi de bulunmakta. Yapılan bir diğer araştırmaya göre, yeşil çayın içinde bulunan teanin vücudumuzdaki antikorlara adeta eğitim veriyor ve vücudumuzu virüslerden koruyor. Yeşil çayın doğal bir anti mikrobik etkisi vardır.

Cilt için de önemli faydaları vardır. Cildi gençleştirir, kanserden korur ve güneş yanıklarına da iyi gelir. Görüldüğü gibi yeşil çayın insan vücuduna birçok faydası vardır. Bu sebeple gün içinde siyah çay tüketmek yerine yeşil çay tüketmek herkes için çok daha faydalı olacaktır.

Etiketler: yeşil çay neye iyi gelir, yeşil çayın faydaları, yeşil çayın faydaları ibrahim saraçoğlu, yeşil çayın faydaları ve zararları, yeşil çayın yararları

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder