19 Kasım 2017 Pazar

Soğanın Faydaları?

Soğanın Faydaları?Soğan FotoğrafıSoğan yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız bir sebzedir. Yedikten sonra ağızda bıraktığı koku sebebiyle itici bulunsa da sağlığımız açısından oldukça faydalıdır.

Soğanın bilinen bilimsel adı ''Allium Cepa'' dır.

Yemeklerimizde ister pişmiş isterse de pişmemiş halini sıklıkla kullandığımız soğanın vücudumuza oldukça yararı bulunmaktadır. Özellikle çiğ halde yenilmesi tavsiye edilen soğanı salatalarımızda mutlaka kullanmamız gerekmektedir. Soğan çiğ yendiği zaman ağızda koku bıraksa dahi aslında bedenimize birçok yararı da getirmektedir. Bu nedenle kokusundan ötürü yememek gibi bir yanılgıya kapılmamamız lazım.

Soğanın faydaları:

 1. En önemli özelliklerinden bir tanesi enfeksiyonlara karşı etkili olmasıdır. Özellikle sindirim sistemindeki serbest radikallerle savaşarak kanserin de önüne geçer. Araştırmalar düzenli olarak tüketildiği takdirde ağız kanseri, larenks kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanser türlerine yakalanma şansını düşürdüğünü göstermiştir.
 2. Soğan kan temizleyici etkisi ile damar tıkanıklığı gibi sorunların engeller ve kalp sağlığını korur. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürerek yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılabilir.
 3. İçerisinde bulundurmuş olduğu alil propil disülfidin maddesi sayesinde vücuttaki insülin miktarını arttırarak kan şekerini düşürdüğü araştırmalar sonucunda ispatlanmıştır.
 4. Soğan kan dolaşımını arttırdığından yaralara da iyi gelmektedir. Ayrıca bal ile karıştırılarak aknelere de uygulanabilir.
 5. Kış aylarının sık görülen rahatsızlıkları; soğuk algınlığı, grip, nezle, astım ve bronşit türü rahatsızlıklara da iyi gelir. Enfeksiyona iyi geldiği için boğaz yollarındaki iltihapları da temizler. Öksüreğe ve yüksek ateşe karşı soğan suyu iyi gelmektedir.
 6. Kılcal damarlardaki kanamalar iyi gelmektedir. Özellikle burun kanamalarında kullanılabilir.
 7. Koleraya da iyi gelmektedir.
 8. Soğan diş çürümelerine neden olan bakterilerle de savaşır. Çiğ soğanı bir kaç dakika çiğnemek ağızdaki bütün bakterilere öldürmeye yetecektir.
 9. Soğan suyu cildimizdeki yaralar ve böcek ısırıklarına iyi gelmektedir. Soğandan ufak bir parça kesilerek de yaraya uygulanabilir.
 10. Yaşlılarda meydana gelen kemik erimelerine karşı iyi gelir. Özellikle soğan suyu bu rahatsızlıklar için şifa kaynağıdır.
 11. İçerisinde bulundurduğu antioksidan maddeler sayesinde bahar nezlesi gibi alerjik problemlerin önüne geçtiği araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

Etiketler:  soğanın faydaları, soğanın faydaları ve zararları, soğan neye iyi gelir, kuru soğanın faydaları, yaş soğanın faydaları

Soğanın Faydaları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder