4 Kasım 2017 Cumartesi

Şeyyad Hamza Kimdir?

Şeyyad Hamza Kimdir?Şeyyad Hamza Fotoğrafı13. yüzyılın önde gelen isimleri arasında yer alan Şeyyad Hamza, Selçuklular döneminde yaşamış ve bu dönem içerisinde yazmış olduğu tasavvuf şiirleri kendisinden önce gelen hocalarını örnek almıştır.
Tam olarak yaşadığı yer gibi bilgiler çok sınırlı olmakla birlikte günümüze kadar ulaşan 13 gazel, 1 kaside, 1 mesnevisi bulunmaktadır. Yaşadığı dönem içerisinde dini ve tasavvufi konuları şiir ile anlatan Şeyyad Hamza, bu alanın en önemli temsilcilerinden birisi olarak gösterilmekte.

Şeyyad Hamza Kimdir?


Eserlerini tamamen Türkçe ile oluşturan Şeyyad Hamza, içerik bakımından hece ölçüsü ve aruzu eşit olarak kullanmıştır. 1529 beyitten oluşan Yusuf-u Züleyha adlı mesnevi tüm edebi kurallara uygun kusursuz bir eser olarak gösterilmekte. Günümüzde Eski Anadolu Türkçesi üzerine yapılan çalışma ve eğitimlerde Şeyyad Hamza’nın Yusuf-u Züleyha’sı öğrencilere örnek olarak gösterilen eserler arasında yer almaktadır.

Şeyyad Hamza Eserleri

Dâstan-i Sultân Mahmûd
Yûsuf ve Zelîhâ Mesnevisi

Etiketler: şeyyad hamza hayatı, şeyyad hamza en önemli eserleri, şeyyad hamza yusuf u züleyha mesnevisi, şeyyad hamza biyografisi, şeyyad hamza kimdir kısaca

Şeyyad Hamza Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder