25 Kasım 2017 Cumartesi

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir?Kivi FotoğrafıKivi çok değil yaklaşık 10 yıl evvel oldukça pahalı bir meyveydi. Bunun en büyük sebebi ise Çin'den buraya getirilmesiydi. Şu an ise kivi Karadeniz Bölgesi' nde bolca yetiştirilmekte ve oldukça uygun bir fiyatla evimize girmekte. 

Bu güzel tropik meyvenin lezzeti kadar faydaları da büyük önem taşıyor. kisacanet.com olarak bu yazımızda kivi neye iyi gelir, kivinin faydaları nelerdir kısaca açıklamaya çalıştık. İşte;

Kivinin faydaları:

  1. Yapılan çalışmalarda kivinin özellikle gelişme döneminde olan çocuklara büyük faydası olduğu saptanmıştır. Kivi çocuklarda üst solunum yolu için oldukça etkilidir. 
  2. Düzenli olarak kivi ile beslenen çocuklarda hapşırık, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı gibi problemlerin büyük oranda azaldığı gözlemlenmiştir.
  3. Kivinin içerisinde bulunan Pektim'in vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kolesterolü de düşürmektedir.
  4. Düzenli kivi tüketimi vücuttaki yağ oranını düşürerek ilerde karşılaşılabilecek damar tıkanıklığı gibi problemlerin en az indirilmesinde yardımcı oluyor.
  5. Kivi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskini düşürür
  6. Kivinin içerisinde antimutajenik maddeler bulunmaktadır. Bu antimutajenik maddeler kanserojenlerin oluşmasına engel olur.
  7. Kivi sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır. Sindirimi sağlayan hücreleri besleyerek sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığın da önüne geçer.
  8. İçerisinde yüksek oranda C vitamini bulunan kivi Astım hastaları için de oldukça faydalı bir meyve olma özelliği taşıyor. Astım hastalarının akciğerlerinde  iltihap oluşmasını engellediği gibi öksürük ve hırıltının da önüne geçiyor.
  9. İskoçya'da yapılan bir araştırmaya göre günde 3 tane kivi yiyen kişilerde lenfosistlerde meydana gelen DNA zararının oldukça azaldığı görülmüştür.
  10. Kivinin vücutta bulunan kılcal damaları da güçlendirdiği ortaya çıkmıştır.

Etiketler: kivi neye iyi gelir, kivi faydaları nelerdir, kivinin faydaları ve zararları, kivinin kabuğunun faydaları, kivinin faydaları nelerdir kısaca, kivinin yararları

Kivinin Faydaları Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder