23 Kasım 2017 Perşembe

Kekiğin (Thymus Serpyllum) Faydaları Nelerdir?

Kekiğin (Thymus Serpyllum) Faydaları Nelerdir?Kekik Neye İyi Gelir

Kekik FotoğrafıKekik dünya mutfaklarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Faydaları da saymakla bitmez. Özellikle Akdeniz mutfağında oldukça fazla kullanıldığı bilinmektedir. Kekiğin ilk kullanımı Antik Yunan Şehir Devletlerine kadar gitmektedir.

Peki bu hem lezzetli hem de sağlığa oldukça yararlı bitkisinin vücudumuza olumlu etkileri nelerdir?

Kekiğin faydaları:
 1. Kekik hipertansiyon ve yüksek tansiyonu kontrol altında tutabildiğinden bu hastalıklara sahip kişiler için şifa etkisi göstermektedir.
 2. Günümüzde obezite gibi hareketsizliğe dayalı hastalıkların arttığı bir dönemde kolon kanseri gibi sindirim sistemi problemlerini giderme amacı ile kullanılmaktadır.
 3. Meme kanserini yaratan hücrelerin ilerleyişini yavaşlatır.
 4. Cilt sağlığını korunmasında rol oynar. Egzema gibi hastalıklara karşı iyi geldiği bilinmektedir. Sivilceler ve sivri sinek ısırıklarına karşı da kullanılabilir.
 5. Kekik içerdiği uçucu yağlar sayesinde pamukçuk hastalığının tedavisinde de kullanılabilmektedir.
 6. Üst solunum yolu enfeksiyonları yaşayan kişiler için tavsiye edilir. Soğuk algınlığı, ateş ve balgam gibi sorunları tedavi edebilir. Özellikle bronşitten muzdarip kişilerin rahatlamasında etkili olabilmektedir.
 7. Saç köklerini güçlendirir. Saç dökülmesini önledikleri gibi daha sık çıkmalarını bile sağlayabilmektedir.
 8. Kekik antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sebeple kalpte yer alan enfeksiyonların giderilmesinde yardımcı olur.
 9. Kemikleri güçlendirir. İçerisinde de yoğun miktarda demir bulundurur.  Demir eksikliği kansızlık ve bağışıklığın zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu sebeple üzenli kekik tüketimi faydalı olacaktır.
 10. Stres giderici etkiye sahiptir. İçerisinde bulundurduğu B-6 vitaminiyle kötü ve olumsuz düşünceleri aklınızdan atmanızda size yardımcı olur.
 11. İçerisinde yüksek miktarda A vitamini bulundurmasından ötürü göz sağlığını da korur.
 12. Alzhemier hastalığına yakalanma riskini azaltır. Kekik beyin hücrelerinin sağlığını korumasında yardımcı olmaktadır.
 13. Sinir sistemi üzerinde olumlu ve rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasından ötürü uykusuzluk problemine karşı da etkilidir.
 14. Kekik sindirim sistemi için de olumlu etkilere sahiptir. Hem sindirimi düzenler hem de hazımsızlık gibi problemleri engeller.

Etiketler: kekiğin faydaları, kekik neye iyi gelir, kekik faydaları ibrahim saraçoğlu, kekik çayının faydaları ve zararları, kuru kekik faydaları, dağ kekiği faydaları

Kekiğin (Thymus Serpyllum) Faydaları Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder