19 Kasım 2017 Pazar

Karnabaharın Faydaları?

Karnabaharın Faydaları?Karnabahar FotoğrafıKarnabahar kış aylarına doğru evlerimize giren bir sebzedir. Yemeği ve salatası sıklıkla tüketilmektedir. Turpgiller ailesindendir.

Karnabahar Anadolu' da Karnıbahar Bilimsel olarak ise Brassica Oleracea ''Botrytis'' ismi ile bilinir.

Peki karnabaharın vücudumuza ne gibi faydaları vardır. Bu yazımızda sizler için bu yararları derledik.

Karnabaharın faydaları:
 1. Karnabahar kalp sağlığı için oldukça faydalı bir sebzedir. Kalp sağlığını korumada yardımcı olur.
 2. Karnabahar kolesterol seviyesini de içresinde bulundurduğu lifler sayesinde düşürmektedir.
 3. Karnabahar içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin önüne geçerek kanser riskini minimum seviyeye indirir. Ayrıca bu antioksidanlar bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.
 4. Karnabahar özellikle hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu bol miktarda folik asit ve A ve B vitaminleri bebeğin gelişimine önemli ölçüde fayda sağlamaktadır.
 5. Karnabahar kalsiyum açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Kalsiyum sinir hücrelerine oldukça faydalı olduğu gibi, dişleri ve kemikleri de güçlendirmektedir.
 6. İçerisinde bulunan çinko yaraların daha hızlı iyileşmesinde yardımcı olur.
 7. Karnabahar özellikle akciğer kanseri riskini oldukça azaltmaktadır.
 8. Kilo vermek isteyenlerin de önemli tercihlerindendir. İçerisinde az yağ bulundurduğundan ve besleyicilik oranı yüksek olduğundan mutlak suretle tercih edilmelidir. Ayrıca içerisinde bulundurduğu bol miktarda folat ve C vitamininin yağ yakmada oldukça yardımcı olduğu bilinmektedir.
 9. Karnabahar iç organların sağlığında korunmasında yardımcıdır. Özellikle Karaciğer enzimlerini yenilediği bilinmektedir.
 10. K vitamini açısından oldukça zengindir. Bu sebeple kemik sağlığı için vazgeçilmez bir sebze olma özelliği taşır. Çocukların da iskelet gelişimi açısından karnabahar tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 11. Daha önce de bahsettiğimiz üzere içerisinde yoğun miktarda antioksidan barındırması, cilt sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Akne ve siyah nokta oluşumunu önlemektedir.
 12. Saç dökülmelerine karşı da karnabahar önerilir. İrsi nedenler haricinde bir çok saç dökülmesinin sebebi mineral eksikliğidir. Karnabahar da içerisinde bol miktarda mineral taşıdığından tüketilmesi saçların sağlığı açısından oldukça önemli bir konumdadır.
Etiketler: karnabaharın faydaları, karnabahar neye iyi gelir, karnıbaharın faydaları, karnabaharın faydaları kısaca, karnabahar faydaları ibrahim saraçoğlu

Karnabaharın Faydaları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder