4 Kasım 2017 Cumartesi

Hamilelikte Hangi Hormonlar Artar?

Hamilelikte Hangi Hormonlar Artar?Hamile FotoğrafıHamilelik vücudumuzda olumlu olumsuz birçok değişiklik gösterdiği gibi duygusal anlamda da olumlu ve olumsuz etkiler meydana getirmektedir.
Bu dönemdeki olumlu hormon değişimlerinde siz ve eşiniz için duygusal oluşumlar ceninde ise dinamik bir gelişim söz konusudur. Bu dönemde gerçekleşen fiziksel değişikliklerin bir çoğu birbiri ile bağlı bir şekilde ilerleyen hormon salgılamalarında ki değişikliklerden kaynaklanır. Hormonların en önemli kaynağı döllenmiş yumurtada doğmamış bebekle biçimlenen bir organ olan plesantadır. Plesantanın gelişimi ile üretilen insan hCG hormonu plesanta olgunlaşana ve yaklaşık 3 ila 4 civarında olana kadar yumurtalıklarınızın östrojen ve progesteron üretmesini garantiler.

Östrojen; rahim kaslarının büyüklüğünü arttırarak rahim duvarının ve kan dolaşımının gelişimini  destekler. Vajina sıvılarını artırarak göğüslerinizde ki tüp sisteminin ayrıca kan dolaşımının gelişmesinde yardımcı olur. Hamilelik döneminde yüksek östrojen seviyesi su tutma deri pigmentini ve yağ birikimini de etkiler.

Progesteron ise hamilelik döneminde anne adayında düzgün kas bükülmelerini engeller yani rahmi rahatlatarak aşırı derecede büzülmesini engeller. Tansiyon seviyesinin korunmasında da ve kan damarlarının duvarlarında da rahatlatıcı etki sağlar.

Hamilelikte en çok mide şikayetlerinin en aza indirmek için progesteron devreye girerek mide ve bağırsak duvarlarında besinlerin daha iyi hazmedilmesini sağlar.

Progesteron diğer bir özelliği ile de relaksin diye adlandırılan yumurtalık hormonunun salgılanmasında ve bağların, kıkırdakların, rahim boynunun gevşeyip yumuşamasına doğum sırasında da dokuların dağılmasında yardımcı olur. Östrojen ve progesteron, ilaveten başka hormonlara da salgılanarak birçok fiziksel değişikliğe, vücutta ki mineral dengeye, metabolizmayı, diğer hormonların seviyelerini ve doğum hazırlığını etkiler.

Etiketler: hamilelikte hormonlar ne zaman düzelir, gebelikte yükselen hormonlar, hamilelikte hangi hormonlar artar, hamilelikte hormonlar nasıl değişir, gebelikte hormon değişikliği

Hamilelikte Hangi Hormonlar Artar? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder