1 Kasım 2017 Çarşamba

Gülşehri Kimdir?

Gülşehri Kimdir?Gülşehrî FotoğrafıKırşehir’de yaşayan bir diğer edebi şahsiyet olan Gülşehri, tahminlere göre 1250’lili yıllarda yaşamış, dönemini etkileyen toplumuna yön veren bir kişi olarak tanınmıştır. Gençliğinden başlayarak hayatının sonuna kadar edebiyat ve tasavvuf üzerine araştırmalar yapan Gülşehri, bu alanlarda kendisini geliştirerek rol model olarak görülmüştür. Erken yaşlarda tanıştığı Ahi Evran-ı Veli ile 50 yıldan fazla arkadaşlık edip beraber yaşadığı belirtilmekte.

Gülşehri Kimdir?


Ahi Evran-ı Veli ile başladığı bu yolculukta Farsça ve Arapça üzerine eğitimler alan Gülşehri, eserlerinin tamamını Türkçe yazarak Türk dilinin ne kadar saf ve güzel olduğunu açıklamaya çalışmıştır. Ahi Evran’ın ölümünden sonra Ahilik teşkilatının başına geçmiş ve onun hatırasını koruyarak aynı şekilde devam etmiştir. Dünya’nın önde gelen edebiyat eserlerinden olan Mantık’ut Tayr’ı Türkçeye çevirerek toplumun faydalanmasına olanak sağlamıştır.

Etiketler: gülşehri kimdir kısaca, gülşehri hayatı, gülşehri eserleri, gülşehri kimdir kısaca bilgi, gülşehri kimdir eserleri nelerdir, gülşehri edebi kişiliği kısaca

Gülşehri Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder