19 Kasım 2017 Pazar

Fransız İhtilali-Fransız Devrimi Nedenleri?

Fransız İhtilali-Fransız Devrimi Nedenleri?Fransız İhtilali FotoğrafıFransız İhtilali Yakınçağ'ı başlatmıştır. Yalnızca Avrupa’yı değil tüm dünyayı derinden etkileyen bir olay olmuştur. Sebepler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç sebepler ise daha baskındır.

SİYASAL NEDENLER
Fransa Kralları Versailles Sarayı’nda halktan uzak, zengin ve israfi bir yaşam sürdürmekteydiler. Halk çok büyük zorluk ve yokluk çekiyordu. Halkın krala karşı büyük bir tepkisi vardı. Halkın dayanma gücü kalmamıştı.

FİKRİ SEBEPLER
Dönemde bir çok aydın eserler yazarak kitleleri harekete geçirme amacı gütmüşlerdir. Bunda da başarılı olmuşlardır. Mostesque, Voltaire J.J Rousseau ve Diderot dönemin önemli aydınlarındandır. Bu isimler din ve vicdan özgürlüğünü savunmuşlardır.

SOSYAL SEBEPLER
Bu dönemde toplumda çok büyük eşitsizlikler ve adaletsizlikler kol gezmekteydi. Toplum ayrıcalıklı ve ayrıcalıksız olarak ikiye ayrılmış durumdaydı. Asiller ve ruhbanlar ayrıcalıklı sınıftı ve bunlar toplumun yalnızca yüzde 2’lik bir kısmını oluşturmuşlardı. Buna karşın ülke topraklarının 4’te birine sahiptiler. Ayrıca vergi de vermiyorlardı. Ayrıcalıklara sahip olmayan kesim ise burjuva sınıfıydı. Bunlar ağır vergiler ödemekte ve siyasal haklardan yoksun durumdaydılar. Maddi durumları buna rağmen ok güçlüydü. Aydınlar da burjuva sınıfından ortaya çıkmaktaydı.

EKONOMİK SEBEPLER
Uzun savaşlar sonucunda ekonomik refah seviyesi git gide düşmüştür. Vergiler de oldukça ağırlaşmıştır.

DIŞ SEBEPLER
Avrupa’daki aydınlanma düşünceleri Fransızları da etkilemiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin İngiltere’ye karşı kazanmış olduğu bağımsızlık da Fransızları tetikleyen bir durum olmuştur. 1789 senesinde halkın sorunlarını çözmekte Kral ve asiller meclisi başarısız olunca burjuva sınıfı ulusal meclisi ilan ettiğini duyurmuştur.Böylelikle Paris’te fitil ateşlenmiş e halk ayaklanmıştır. Sembolik olarak Bestaille Hapishanesi ateşe verilmiştir. Belediyeyi ele geçirerek ulusal orduyu kurmuşlardır. Bu olaylar üzerine asiller ve kral kaçmıştır. İki sene sonra anayasa yürürlüğe girmiştir. 16. Louis ve eşi Maria Antoinette vatana ihanet suçundan mahkum edilip idam edildiler. Bu dönemde ihtilal mahkemeleri adeta terör saçmıştır. Bir çok insan suçsuz yere giyotinlerle idam edilmiştir.

Etiketler: fransız ihtilalinin nedenleri kısaca, fransız ihtilalinin nedenleri maddeler halinde, fransız devriminin nedenleri, fransız ihtilalinin siyasal nedenleri, fransız ihtilalinin sosyal sebepleri

Fransız İhtilali-Fransız Devrimi Nedenleri? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder