4 Kasım 2017 Cumartesi

Dengeli Beslenme Nasıl Olur?

Dengeli Beslenme Nasıl Olur?Yiyecekler FotoğrafıHavaların serinlemesi ile beraber, insanların iştahlarının da arttığını belirten uzmanlar; dengeli beslenme konusunda birçok tavsiyede bulunmaktadır. Vücudumuza giren kalorinin; soğuk havalarda daha da arttığını belirten diyetisyenler, bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde kilo alımında artış olabileceğinin de altını çiziyor.

Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapmalıyız?

Zihninizi kontrol altına alın: Yemek yemeden önce zihninizi mutlaka kontrol altına alın. İştah genellikle psikolojik bir olgudur ve eğer yemek yememeye karar verirseniz, kalori tüketimini de azaltmış olursunuz.

Mutlaka iyi bir uyku çekin: Uyku insan hayatını ve vücudunu etkileyen en önemli eylemlerde biridir. Uykusuzluk olduğu zaman vücut açlık hormonu olarak da adlandırılan ghrelin isimli bir hormonu salgılamaktadır. Bu hormon da insanda iştahı arttırır. Ve daha çok yemek yemesine neden olur.

Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın: En önemli öğünlerden biri olan kahvaltı; altın olarak da nitelendirilmektedir. Bu kahvaltıyı sıkı yaptığınız zaman gün içinde acıkma oranınız da azalır.

Gün içinde atıştırmalıklardan yararlanın: Öğünlerin arasında mutlaka ufak atıştırmalıklar almalısınız. Meyve ve sebzelerden oluşan bu atıştırmalıklar, vücudun kaybettiği enerjiyi tazeler ve böylece açlık hissiniz de bastırılmış olur. Hafif atıştırmalıklar bu noktada kurtarıcınız olabilir.

Televizyon seyrederken asla yemek yemeyin: Yemeklerinizi mutlaka sakin bir ortamda yemelisiniz. Maç yahut dizi seyrederken yemek yerseniz vücudunuz tokluk hissini algılayamaz. Bunun yanı sıra kendinizi bu duruma alıştırdığınız için her televizyon başına geçtiğinizde yemek yeme isteği duyabilirsiniz. Bu oldukça zararlı bir alışkanlıktır.

Kesinlikle spor yapın: Gün içinde ya da haftada 3-4 kere mutlaka spor yapmalısınız. Spor hem vücudunuz şekle girmesine, hem kendinizi dinç hissetmenize hem de aldığınız fazla kaloriyi vücuttan atmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler: dengeli beslenme nasıl olur kısaca, dengeli beslenme nasıl olur ödev, düzenli ve dengeli beslenme listesi, sağlıklı beslenme nasıl olur maddeler halinde, günlük nasıl beslenmeliyiz

Dengeli Beslenme Nasıl Olur? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder