21 Kasım 2017 Salı

Boyun Ağrısı ve Boyun Tutulması Nedir?

Boyun Ağrısı ve Boyun Tutulması Nedir?Boynu Ağrıyan İnsan FotoğrafıBoyun ağrıları sıklıkla karşılaştığımız gündelik hayatımızı zora sokan bir rahatsızlıktır. Ağrı ve tutulmalar en basit işleri bile işkenceye çevirebilir. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde çok daha yaygın bir biçimde görülmektedir. Kimi zaman bu ağrı omuzlardan kollara kadar bile gitmektedir.

Boyun ağrısının tedavisi için öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Ortopedi, fizik tedavi veya beyin ve sinir cerrahisi uzmanları ağrının nedenlerinin belirlenmesinde size yardımcı olacaklardır.

Boyun ağrıları ve tutulmaları genellikle rüzgarda kalmak, masa başı işlerinden kaynaklanmaktadır. Uyku halinde ters yatmak, yanlış yastık seçimi gibi etmenler de bu  şikayetlerin artmasına sebep olabilmektedir.

Boyun ağrısı sebebiyle boynu hareket ettirmemek anlaşılabilir bir durumdur ancak boyunu hareket ettirmemek tutulma için olumsuz bir etki yapar. Kendinizi çok fazla zorlamadan hafif egzersizler yaparak sinirlerin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak ani ve sert hareketlerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Ağrılara bağışıklık kazanmanın en iyi yolu gün içinde yapacağınız boyun ve sırt egzersizleriyle kaslarınızı güçlendirmektir. Güçlenen kaslar bu şikayetlerin yaşanmasının önüne geçer. Masa başı işindeyseniz, yemek yapıyorsanız, kısaca boynunuzun aynı şekilde sabit kalması gerekiyorsa bu tip durumlarda 20 dakikalık aralıklarla boynunuzu sağa sola  eğerek esnemesini sağlayabilirsiniz.

Uyku esnasında da ters yatıştan ötürü boyun tutulmaları sıklıkla yaşanmaktadır. Bunun için yastık seçimine de dikkat etmek gerekmektedir. boynunuzun duruşunun normalleşmesi isin ortapedi yastıklar, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Boyun ağrılarının tedavisi için en yayın yöntemlerden bir tanesi sıcak komprestir. Fıtık veya tutulmalarda oldukça faydalı olur. Hem kan dolaşımını arttırır hem de boyun çevresindeki kasları rahatlatır.

Doktor tavsiyesiyle boyunluk da kullanılabilir. Boynun sabit kalması için kullanılmaktadır. Kasların ve eklemlerin dinlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yine doktorunuzzun tavsiyesine bağlı olarak ağrı kesici, kas gevşetici veya çeşitli kremler kullanılabilir.

Etiketler: boyun tutulması tedavi yöntemleri, boyun tutulması nedir, boyun ağrısı nedir, boyun tutulması nasıl olur, boyun ağrısı nasıl olur

Boyun Ağrısı ve Boyun Tutulması Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder