28 Kasım 2017 Salı

Bilgisayarın İcadı ve Gelişimi

Bilgisayarın İcadı ve Gelişimiİlk Bilgisayarın FotoğrafıBilgisayarın gelişim sürecide tıpkı diğer icatlar gibi uzun zamanı almıştır. Kaynaklara bakıldığında bilgisayarın icadı bir hesap makinasına dayanmaktadır. 1642 yılında Blaise PASCAL' ın yaptığı hesap makinası tarihte kendini bilgisayar olarak kabul etmiş kayıtlara ise bilgisayarın ilk icadı olarak işlenmiştir. Fakat bu hesap makinası sadece toplama ve çıkartma yapabilen büyük tuşlardan oluşan basit ve kaba bir aletten ibarettir.

Hesap Makinası olarak kullanılan Pascal' ın icadının üzerinde birçok insan çalışma yapmış ve geliştirme ye çalışmıştır. Bunlardan bir tanesi de Almanya' lı bilim adamı Gottfreis Wilhelm von LEIBNIZ' dir. LEIBNIZ 1671 yılında ilk dört işlem  yapabilen bilgisayarı icat etmiştir.  Bilgisayarın gelişmi hızla devam etmiştir. Daha sonra bu seriye 1937 yılında adını yazdıran Howard Hathaway AIKEN bilgisayarın gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır. AIKEN ilk uzun işlemler yapabilen logaritma ve trigonometri çözebilen bilgisayarı (hesap makinesi) yapmayı başarmıştır.

Bilgisayarın gelişimi gün geçtikçe hızla devam etmiştir. Bunun yanı sıra bir yandan da II. Dünya Savaşı çıkmıştır. Orduların savaşlarda yüksek teknoloji kullanmak istemeleri bilgisayarın gelişimini tetiklemiştir. Bu çağrıya sessiz kalamayan J.Presper ECKERT ve John W. MAUCHLY' nin ekipleri Dünyada ilk kez elektron tüplü ve günümüzün bilgisayarlarında da mevcut olan RAM' li bir ev büyüklüğünde olan bilgisayarı yapmayı başarmışlardır. Bu bilgisayar saatte yalaşık olarak 180 kW enerji harcıyordu ve bu icatlarını ENIAC (Elektronic Numerical Integrator And Computer- Tr: Elektronik Sayısal Entegreli Hesaplayıcı) olarak adlandırmışlardır.

Üzerinde çalışmalar yapılarak ilk kez 1952 yıllarında bilgisayar satışına başlanılmıştır. 1960 lara gelindiğinde bilgisayarın yapımında transistörler kullanılmış ve binlerce transistörler birleştirilerek entegre devreler yapılmıştır. Yıllar geçtikçe gelişen teknoloji ile Bill GATES ve ekibinin 1972 yılında bilgisayarın içerisinde yaptığı yazılımlarla bilgisayarlar çok daha kullanışlı ve çok daha farklı bir boyut kazanmıştır.  Halen günümüzde de bilgisayarın gelişimine devam edilmekte olup cebimize kadar girebilmiş, hemen hemen her evde en az 1-2 adet bilgisayar bulunmaktadır.

Etiketler: bilgisayarın buluşu, bilgisayarı kim buldu, bilgisayarı icat eden kişi, ilk bilgisayarı hangi ülke buldu, bilgisayarı kim icat etti vikipedi, bilgisayar nerede icat edildi, ilk bilgisayar kaç yılında icat edildi

Bilgisayarın İcadı ve Gelişimi Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder