1 Kasım 2017 Çarşamba

Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken KurallarKlavye FotoğrafıTeknoloji ilerledikçe bilgisayarlar hayatımıza iyice yerleşmeye başladı. Her işimizi hallettiğimiz bu cihazlar aslında sandığımızdan da hassas. Bu sebeple bilgisayar kullanırken mutlaka dikkat etmemiz gereken kurallar var. Bilgisayar kullanırken uymanız gereken kurallar, tüm uzmanlar tarafından onaylanmış kurallardır.

İşte o kurallar:

Yazılımları güncelleyin: Bilgisayarı sık sık kullanıyorsanız, işletim sistemi ve yazılım güncellemelerini mutlaka dikkate almalısınız. Bilgisayarınıza yüklü olan temel yazılımları güncel tutmak, bilgisayarın ömrü açısından da hayati bir önem taşımakta. Eğer güncellenmemiş yazılımları kullanıyorsanız, bilgisayarınızın her türlü tehlikeye açık olabileceğini de bilmeniz gerekmektedir.

Bilgisayarınızı gereksiz yere doldurmayın: Bilgisayarınızı ağzına kadar doldurmanız hard diski zorlar bu da yine PC’den randıman alamamanıza neden olur. Bilgisayarınızda arşiv tutmak yerine kendinize bir taşıyıcı bellek alın ve dosyalarınızı buraya yedekleyin.

BİLGİSAYARA ZARAR VEREN YAZILIMLARDAN UZAK DURUN
Tehlikeli programlara dikkat edin: Bilgisayarınızı zararlı yazılımlardan uzak tutmanız gerekmektedir. Ne olduğunu bilmediğiniz, güvenmediğiniz illegal programları kesinlikle bilgisayarınıza indirmeyin. Bu durum size birçok zararı olabilir.

Sürücü birleştirmeyin: Windows, siz fark etmeden arka planda sürücüleri birleştirme özelliğine sahiptir. Fakat bazı kullanıcılar bu özelliğin farkında olmadan kendi kendine gereksiz yere birleştirme yapmaktadır. Bu birleştirmeler bilgisayarın sürücülerine büyük zararlar verebilir ve sürücüler kalıcı hasar görebilir.

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zaman mutlaka kapatın: Bilgisayarınız da sizin gibidir. Çok çalıştığı zaman yorulur ve daha sonra istenilen performansı veremez. Bu nedenle bilgisayarı kullanmadığınız zaman kapalı tutmanız onun dinlenmesini sağlayacaktır.

BİLGİSAYARINIZI TEMİZLEMEYİ İHMAL ETMEYİN
Bilgisayarınızı sık sık tozdan temizleyin: Bilgisayar kasaları oldukça hassastır. Herhangi bir toz birikmesi durumunda fanlar tıkanmakta ve bu da bilgisayarı ısıtarak, düzgün çalışmamasına neden olmaktadır. Biriken toz miktarları bilgisayarınıza, CPU’nun ısınması şeklinde zarar vermektedir. Bu da PC’den tam randıman almanıza engel olmakta, birçok programı çalıştırırken kasmalar yaşanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bilgisayarınızı ara ara bir kompresör yardımı ile temizlemeniz oldukça önemli bir detaydır.

Tek bir anti virüs programı kullanın: Bilgisayarınızda birden çok anti virüs programı kullanmanız, iki programın çakışmasına neden olmaktadır. Böyle bir çakışmada bilgisayarınızı kitler ve yavaşlatır. Bu neden PC’ye sadece bir anti virüs programı yüklemelisiniz.

Etiketler: bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz 10 madde, bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar, bilgisayar kullanırken nelere dikkat etmeliyiz eba, bilgisayar kullanırken dikkat edilmesi gerekenler madde madde

Bilgisayar Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder