4 Kasım 2017 Cumartesi

Bebek İşaret Dili

Bebek İşaret Dili



Bebek FotoğrafıDoğumdan sonra, bebeğiniz size isteklerini, hoşlantılarını veya istemediği, hoşlanmadığı durumlarını annelere ifade etmek için çeşitli yöntemler kullanır. Anne ile iletişim kurmak için kullandığı yöntemlere bebek işaretleri denir. Zaman geçtikçe anne ve bebeğin iletişi daha da kuvvetlenerek anne bebeğin işaretlerinden ne istediğini zorlanmadan yorumlayarak yapacaktır.

Yeni doğmuş bir bebek konuşamaz gülümseyemez. Ancak sizden istedikleri iletişimi kendince yorumları ile size belli eder. Bebeğinizin ağlaması, huysuzlanması, size acıktığını, altını pislettiğini veya yalnız hissedildiğini rahatsız olduğunu ifade ettiği ve ilk olarak başvurduğu yöntemlerdendir. Bunun yanı sıra elini emmesi, uyanık olması aç olduğunu daha ileri ki açlıklarda ağlama gibi durumlar gözlenir. Bu sizin için de zor bir durum olacağı gibi bebeğinizin ağlamadan sık aralıklar la az az emzirmek ikiniz için de daha yararlı bir beslenme şekli olacaktır.

Bebeğinizin ağırlaşan göz kapakları az da olsa mızmızlanması size uykusu geldiğini belli etmektedir. Fakat sakin, uyanık bir şekilde durduğunda dikkatinizi çekmek için bütün gizli yöntemlerini kullanır. Dikkati üzerinde toplamak için bebeğiniz gözlerini kullanır. Gözleri parlayarak iri iri açılır ve dikkatlice size bakar.

Özellikle çekici bulunduğundan yüzünüzü inceler. Eğer bu esnada yüzünüzü çevirir ilgilenmezseniz sesler

çıkartabilir veya kollarını oynatabilir.  Bebeğiniz eğer dinlenmek, gördüklerini hazmetmeye ihtiyaç duyduğunda kafasını başka yöne veya bakışlarını sizden çekerek iletişimini kesebilir. Kısa bir dinlenmeden sonra tekrar size odaklandığın da siz de ona karşılık vererek dinlenmesi için şans verdiğinizi ihtiyaçlarına karşı duyarlı olduğunuzu belli edebilirsiniz. Doğumdan sonra sizin yüz ifadelerinizi taklit edebilir. Onun sizi taklit etmesini istiyorsanız ''o'' şeklinde açın, eğer bebeğiniz de sizi açıkça görebiliyorsa oda ağzını açacaktır yada dilinizi çıkartın.

Biraz daha büyüdüğünde (6 hafta sonrası) size gülümser ve gülümsemenize gülümseme ile karşılık verir. Bebeklerin ebeveynlerini kendilerine aşık etme konusunda eşsiz bir beceriye sahiptirler. Bebekler annelerine onu neyin sakinleştireceğini, neyin sinirlendireceğini en iyi belli eden kişilerdir. Yatıştırma çabalarınız işe yaradığında huysuzluğu azalacak daha sonra gevşeyerek sizin vücudunuza sokulacaktır. Onu besleme çabalarınız gazını çıkartma hareketleriniz bebeğinizi sinirlendirici huysuzluğunu arttırıcı olabilir. Bebeklerin ağlamaları ile başa çıkma annelerin en büyük zorluklarından da olsa anne bebek iletişimi ilerledikçe anne için en büyük sorunlar bile göze batmayacaktır.

Anne-bebek iletişimi konusunda kurslara giderek yada bebeğinizin sağlık uzmanı hemşiresi veya eğitimciniz bu konularda size yardımcı olacaktır. Yada sizden önce anne olan ebeveynlerden bilgi alabilirsiniz.

Etiketler: bebek işaret dili nasıldır, bebeklerle iletişim nasıl kurulur, bebeğimle nasıl iletişim kurmalıyım, bebeklerle nasıl konuşulur, yeni doğan bebekle iletişim

Bebek İşaret Dili Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder