4 Kasım 2017 Cumartesi

B12 Faydaları?

B12 Faydaları?B12 Vitamini FotoğrafıYaşamsal öneme sahip vitaminlerden birisi olan B 12, eksikliğinde birçok sıkıntılara yol açmaktadır. Uzmanlar tarafından depresyon, uyku bozuklukları, anksiyete ve hafıza kaybı gibi problemlerin temel nedeninin B 12 eksikliği olduğu belirtilmektedir.

B 12 vitamini yetersizliği genellikle bilinçsiz ve düzensiz beslenmekten ötürü doğmaktadır. Bunun yanı sıra diyetler de bu vitaminin eksikliğinin hissedilmesine yol açar. Alkol bağımlıları, stres altında olanlar ve 50 yaşın üstündekilerde b 12 vitamini yetersizliği daha sık görülmektedir.

Besinler aracılığı ile vücudumuza giren bu vitamin öncelikle mideye uğrar. Buradaki asitler ve enzimler sayesinde B 12 açığa çıkar ve bağırsaklardan emilecek kıvama gelir. Daha sonra buradan da kana karışarak, vücudumuzun eksikliklerini yerine getirir.

B 12, saç, deri ve tırnaklar için önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra en önemli özelliği ise, kırmızı kan yuvarlarının yapımında oynadığı roldür. Bu sebeple eksikliği anemiye yani kansızlığa da neden olabilmektedir. Eğer kişiler; uyku problemleri, dikkat eksikliği, unutkanlık, aşırı yorgunluk, halsizlik, konuşma ve tat almada bozukluklar, dil şişmesi, depresyon, sinirli olma hali ve zeka düzeyinde belirgin azalmalar gibi belirtiler fark ederlerse mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Etiketler: b12 vitamini, b12 vitamini ne işe yarar, b12 vitamini eksikliği, b12 vitamini neye yarar, b12 hangi hastalıklara iyi gelir

B12 Faydaları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder