4 Kasım 2017 Cumartesi

Ahmet Fergani Kimdir?

Ahmet Fergani Kimdir?Ahmet Fergani FotoğrafıMatematik ve astronomi alanlarında yaşadığı dönemin en başarılı kişileri arasında gösterilen Ahmet Fergani, tahminler üzerine 9. Yüzyıl başlarında doğduğu ve bu yüzyıl içerisinde yaşadığı belirtilmektedir. Doğum tarihi, ölüm tarihi gibi bilgileri net bulunmayan Fergani, döneminin en büyük ilim ve bilim merkezi olan Türkistan’da yetişmiş, alanında uzman hocaların desteklerini alarak çalışmalar yapmaya çalışmıştır.
Belirli bir süreden sonra daha fazla bilgiye ulaşabilmek adına Bağdat’a gitme kararı alan Ahmet Fergani, astronomi ve matematik alanında kendisini dünyaya ispatlama çalışmıştır.

Ahmet Fergani Kimdir?

Kendisini birçok kişi ve devlet adamına kanıtlayan Ahmet Fergani, birçok kişi arasından seçilerek Mısır’a gönderilmiş ve burada Nil nehrinin ölçümlerini yapabilmesi için vazifelendirilmiştir. Bazı kaynaklar ve eserlerde isminin geçmesinden dolayı 800 ile 900’lü yıllar arasında yaşadığını sadece tahmin edebilmek olup net kaidelere ulaşamadığımızı da hatırlatalım.

Astronomi alanında yaptığı çalışmaların dünya üzerinde birçok değişiklikler meydana getirdiği ve yetiştirdiği öğrencilerin günümüzde kullandığımız astronomik ve matematik terimlerini oluşturduğu ifade edilmekte.

Etiketler: ahmet fergani kimdir kısaca, ahmet fergani hayatı kısa, ahmet fergani eserleri, ahmet fergani matematiğe kazandırdıkları, ahmet fergani doğum ve ölüm tarihi

Ahmet Fergani Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder