5 Kasım 2017 Pazar

Abdal Musa Kimdir?

Abdal Musa Kimdir?Abdal Musa FotoğrafıAnadolu' nun ünlü erenlerinden olan Abdal Musa Sultan aynı zamanda ünlü bir ozan ve düşünürdür ve aslen horasanlıdır. Abdal Musanın babası Hasan Gazi'dir. Abdal Musa Horasan erenlerinden Peygamber (s.a.v.) soyundandır. Horasan tarafından günüz Antalya'nın Elmalı ilçesi yakınlarına göç etmiştir.
Hayatı hakkında tam olarak net bilgilerin bilinmediği bir diğer şahsiyet olan Abdal Musa, Anadolu sahası içerisinde Bektaşiliğin yayılmasını sağlayan önemli kişiler arasında olduğu belirtilmekte. İnsanlar arasında kardeşlik sevgisinin, birlik ve beraberliğin öneminin oluşmasına olanak sağlayan Abdal Musa, Osmanlı’nın Bursa fethi sırasında yer alarak askerlere büyük moraller verdiği de kaynaklar arasında yer almakta. İnsan sevgisini derinden hisseden Musa, hayvanlara da çok değer vermekte olup hayvan sevgisini insanlara aşılayan önemli kişiler arasında yer almaktadır.

Abdal Musa Kimdir?

Abdal Musa, sahip olduğu düşünce yapısı nedeni ile toplumun büyük bir kesiminden ayrılmakta idi. Ozanlar, onun düşünce yapısının halk içerisinde benimsenmesine katkı sağlamış, çalgı şeklinde diyardan diyara yayılması sağlanmıştır. Dünya zevklerine önem vermeyen Abdal Musa, paraya önem vermez, ellerinde bulunan her şeyi yokluk çeken insanlara dağıtmayı tercih ederdi.

Abdal Musa Eserleri

Abdal Musa şiirleri eserleri arasında en önemlileridir. İşte Abdal Musa şiirleri:

  • Abdal Musa Nasihatnamesi
  • Abdal Musa' nın Pend-nâme
  • Abdal Musa Velayetnamesi


Abdal Musa Hayatı Kısaca (videolu)


Etiketler: abdal musa şiirleri, abdal musa eserleri, abdal musa kimdir kısaca, abdal musa hayatı, abdal musa hayatı özet

Abdal Musa Kimdir? Paylaşan: ADMİN

0 yorum:

Yorum Gönder