7 Ekim 2017 Cumartesi

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?Araba Yakıt Dolum FotoğrafıOtomobil kullanımında sürücüleri en çok zorlayan şeylerden biri de kullanılan yakıt miktarıdır. Yakıt konusunda tasarruf yapmak isteyen sürücüler hangi yola başvuracaklarını sık sık araştırmaktadır.

Peki Otomobillerde Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Gaz pedalına iyi davranın:

Gaz pedalını sonuna kadar basmanıza gerek yok. Zorla basıldığı takdirde araç zorlanacak ve daha çok yakıt harcamak zorunda kalacak. Bu sebeple pedala iyi davranırsanız o da yakıt konusunda size iyi davranacaktır.

Yokuş aşağı inerken vitesi boşa atmamalısınız:

Yokuş aşağı inerken vitesi boşa atmayın, kontağı da kapatmayın. Vites boşa atılsa dahi motora yakıt gidişi engellenmediği için yakıt tüketimi devam edecektir, artı otomobili durdurmak da zorlaşacaktır.

Motor bakımını ötelemeyin:

Motor gibi araç için oldukça önemli olan parçaların sürekli olarak dikkatlice bakımının yapılması, kontrol edilmesi ve düzenli olarak yağlanması gerekmektedir. Yağsızlıktan dolayı sürtünme artmakta bu sebeple parçalar da çabuk aşınmaktadır. Böyle olunca da yakıt tüketimi de artar.

Aracı rölantide asla ısıtmayın:

Aracın en önemli aksamlarından biri olan motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini artırmaktadır. Tasarruf sağlamak istiyorsanız bundan kaçınmalısınız. Özellikle soğuk havalarda kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Doğru vites kullanarak ilerleyin:

Birinci vites otomobillerde, otomobile hareket vermek için tasarlanmaktadır. Uzun süre birinci vites kullanılarak araç hareket ettirilirse yakıt tüketimi gereğinden fazla miktarda yükselecektir.

Otomobili gereksiz yüklerden arındırın:

Aracınızın üzerine monte ettirdiğiniz eşya yüklü portbagajlar 100 kilo metre mesafede 2 litre, boş portbagajsa otomobilin yapısını olumsuz etkileyeceğinden ise yakıt tüketimini ortalama 0.5 litre artırır.

Bunların yanı sıra şu adımları izlemek de yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır:

  • Aşırı hız yapmayın, yüksek devirlerde otomobili asla kullanmayın.
  • Aracınızı kullanırken ani kalkışlardan ve frenden kaçının.
  • Aerodinamik yapıyı bozan eklentileri sökün.
  • Hava filtresini mümkün olduğunca sık bir şekilde değiştirin.
  • Lastiklerinizi sürekli kontrol edin. Hava basınçlarını ilk geldiği halde tutmaya çalışın.
  • Hız sabitleme sistemini sadece düz yollarda kullanın.
  • Havaların ısınması sebebiyle klimayı sürekli açmayın. Sadece çok ihtiyaç duydukça kullanın. Yolculuk boyunca sürekli açık tutmayın.
Etiketler: yakıt tasarrufu için yapılması gerekenler, dizel yakıt tasarrufu, yakıt tasarrufu nasıl yapılır, lpg yakıt tasarrufu nasıl yapılır, dizel yakıt tüketimi nasıl azaltılır, yakıt tasarrufu hidrojen

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder