4 Ekim 2017 Çarşamba

Osman Zeki Üngör Kimdir & Kısaca Hayatı

Osman Zeki Üngör Kimdir & Kısaca HayatıOsman Zeki Üngör Fotoğrafı
KisacaNet.com'da bu yazımızda Osman Zeki Üngör kimdir kısaca bahsedecek, hayatı hakkında bilgiler vereceğiz. Kısaca Osman Zeki Üngör ile ilgili bilgileri alt kısımdan okuyabilir, bu kısa ve net bilgilerden yararlanabilirsiniz. Osman Zeki Üngör kimdir kısaca hemen alt kısımda yer alıyor. Kısa bilgileri paylaştığımız ve Osman Zeki Üngör kimdir kısaca şeklinde birçok biyografiye, hayata yer verdiğimiz web sitemize daha sık uğramanız dileğiyle. Osman Zeki Üngör hakkındaki kısaca bu bilgilere yorum bırakmayı unutmayınız.

1880 yılında dünyaya gelen Osman Zeki Üngör, eğitimini Beşiktaş Askeri Rüştiyesinde  Zamanla kendisini gösteren Üngör, birçok orkestranın başkemancı olarak yer alırken almış olduğu binbaşı rütbesi ile saray orkestrasının şefi olarak gösterildi.

Osman Zeki Üngör, eğitimini tamamlayarak ve mızıka alanında 2. Abdülhamid’in dikkatini çekerek sanat alanında yetiştirildi. Batı müziği alanında gördüğü eğitimler onu oldukça başarılı bir kemancı yapmaya yetmişti.


Osman Zeki Üngör Kimdir?

Yurtiçinde çalıştığı kadar yurtdışında da çalışan Osman Zeki Üngör, çeşitli bölgelerde halk konserleri vererek insanların müzik alanındaki ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyordu.

Bağımsız olarak oluşturduğu Türk Senfoni Orkestrası Avrupa’nın brçok şehrinde gösteriler gerçekleştirmiş olup oldukça ünlenmelerine katkı sağlamıştır. Osman Zeki Üngör’ün günümüzde dahi ismini bilinmesinin en büyük nedeni ise;


Osman Zeki Üngör, 1922 yılında Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşını bestelere dökerek sesli hale getiren kişi olarak gösterilmekte. 1958 yılında vefat eden Üngör’ün cenazesinde özel iziler alınarak bestelediği İstiklal Marşı çaldırılmış, duygulu anların yaşanması sağlanmıştır.

Osman Zeki Üngor Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Osman Zeki Üngör Kaç Yaşında Öldü?

Osman Zeki Üngör dünyaya gözlerini tam olarak 1958 yılında kapatmıştır. 1958 yılında değerli bir müzik sanatçımız olan Osman Zeki Üngör'ü kaybettik.

Osman Zeki Üngör'ün Doğum Tarihi Nedir?

Osman Zeki Üngör 1880 tarihinde doğan bir bestecimiz ve değerli bir sanatçımızdır. Osman Zeki Üngör dünyaya gözlerini açtığında yıl 1880'idi.

Osman Zeki Üngör Nerelidir?

Osman Zeki Üngör'ün doğum yeri İstanbul'dur. İstanbulludur.

Osman Zeki Üngör Nerede Doğdu?

Osman Zeki Üngör'ün İstanbul'da doğduğu bilinmektedir. Zeki Üngör İstanbul'da doğmuş ve burada yetişmeye devam etmiştir.

Osman Zeki Üngör İstiklal Marşı'nı Kaç Yılında Besteledi?

Osman Zeki Üngör Cumhurbaşkanlığı Orskestra şefliği yapmaktaydı. 1930 yılında Zeki Üngör'e verilen yeni görev ile İstiklal Marşımızı yeniden besteledi.

Osman Zeki Üngör'ün Eserleri Nelerdir?


Osman Zeki Üngör eserleri:
İstiklal Marşı
Töre Marşı
Azmü Ümit Marşı
Cumhuriyet Marşı
Türk çocukları
İlim Marşı

Osman Zeki Üngör İstiklal Marşı'nı Nasıl Besteledi?


Osman Zeki Üngör Cumhurbaşkanlığı orkestra şefliği yaparken özel bir görevlendirme ile İstiklal Marşını 1930 yılına kadar söylenen bestesini yeniden bestelemesi istenildi. 1930 yılında Zeki Üngör Ulusal marşımızı yeniden besteledi. Armonisini Edgar Manas, bandosunu ise İhsan Servet Künçer üstlenmiştir.
Osman Zeki Üngör'ün Annesinin Adı Nedir?

Çerkez Tir-i Müjgan Kadın Efendi Osman Zeki Üngörün annesinin adıdır.

Osman Zeki Üngör'ün Babasının Adı Nedir?

Şekerci Hacı Bekirzade ailesinden Hüseyin Bey, Osman Zeki Üngör'ün babasının adıdır.

Osman Zeki Üngör'ün Oğlunun Adı Nedir?

Osman Zeki Üngör'ün oğlunun adı Ekrem Zeki Ün'dür.

Osman Zeki Üngör'ün Gittiği Okullar Nelerdir?


Askeri eğitimini Beşiktaş Askeri Rüştiyesinde, Müzik eğitimini Osmanlı Saray Bandosu na ait Mızıka-yı Hümayun da eğitimler aldı. Ayrıca usta keman sanatçısı Vondra Bey' den de keman dersleri, Aranda Paşa' dan da Müzik Nazariyatı dersleri aldı.

Osman Zeki Üngör'ün Mezarı Nerededir?

1958 yılında evinde vefat etti. Cenaze törenin de özel bir izin alınarak Mehmet Akif' den sonra ilk kez İstiklal Marşı çalındı. Daha sonra Karacaahmet mezarlığına defnedildi. Böylece Osman Zeki Üngörün mezarlığı Karacaahmet mezarlığındadır.

Osman Zeki Üngör'ün Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

En önemli çalışması İstiklal Marşı olup diğer çalışmaları ise; Töre Marşı, Azmü Ümit Marşı, Cumhuriyet Marşı, Türk çocukları ve İlim Marşıdır.


Etiketler: osman zeki üngör kimdir kısaca, osman zeki üngör hakkında kısaca bilgi, osman zeki üngör hayatı kısaca, osman zeki üngör ile ilgili kısa bilgi, osman zeki üngör kısa bilgi

Osman Zeki Üngör Kimdir & Kısaca Hayatı Paylaşan: ADMİN

5 yorum:

 1. gerçekten kısaca bilgi ararken sitenizi buldum hocam ödev vermişti bu kadar kısa net ve özet şekilde sadece sizin sitenizde var. osman zeki üngör çok değerli bir şahıs. kendi adıma konuşmam gerekirse bu ülke için çok şey yapmış. yani osman zeki üngörü illa ki kısaca ele alacaksak şunu da diyebiliriz. osman zeki üngör bu ülkenin en kısa müziğini istiklal marşı başlığını atarak yapmıştır gibi bir şey. osman zeki üngör şu an yaşıyor olsaydı bu kadar kısaca ve net bir anlatımın bu kadar doğru yapılmasına sevinirdi

  YanıtlaSil
 2. osman zeki üngör kimdir araması yapınca sitenizi buldum. diğer sitelerde boş yere kelime israfı yapmışlar. oku oku bitmiyor. yaz yaz bitmiyor. burada ne güzel özet kısa bilgi var. yemin ederim artık sadece kisaca net sitenizden ödev yapıcam. aradığım her şeyi özet ve net bulabiliyorum. internetteki bilgiler ne kısa ne de net. burada en azından her şey süper. çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 3. kısaca ve özet bir yazı olmuş. çok işime yaradı teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. merhaba kısa bilgi lazımdı osman zeki üngör ile ilgili sayenizde buldum çok sağ olun

  YanıtlaSil
 5. MERHABA. BEN DE BİRAZ ÖNEMLİ BİLGİLER VERMEK İSTEDİM OSMAN ZEKİ ÜNGÖR İLE İLGİLİ. TEŞEKKÜRLER.

  Osman Zeki Üngör 1880 yılında İstanbul'da doğdu.

  Osman Zeki Üngör İstiklal Marşı'nın bestecisi.

  Osman Zeki Üngör Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'nde eğitim aldı.

  Osman Zeki Üngör daha sonra 1891'de Osmanlı saray bandosu olan Mızıka-yı Hümayun'a girerek müzik öğrenimi gördü

  2. abdülhamit onu Yeteneğiyle II. Abdülhamid'in dikkatini çekince konser kemancısı olarak yetiştirildi.

  Osman Zeki Üngör Ayrıca;

  Kemancı Vondra Bey'den keman, İspanyol piyanist d'Aranda Paşa'dan da müzik nazariyatı dersleri aldı.

  YanıtlaSil