3 Ekim 2017 Salı

Modem Nedir?

Modem Nedir?Modem FotoğrafıModem Ne İşe Yarar? Modem; kelimesi terim olarak, Modülator ve Demodülatör kelimelerinin birleşimden türetilmiştir. Türkçesi Çevirge olan modem, bilgisayarların genel internet ağına bağlanmasını, aynı zamanda birbirinden uzak olan bilgisayarların ağ üzerinden birbirine erişimini sağlamaktadır. 

Modemler, bilgisayarların telefon ağlarını kullanarak bilgi alıp vermesini, iletişime geçmesini sağlar. Sayısal bilgilerin telefon hatlarından geçmesini sağlama işlemine Modülasyon denir. Gelen verileri de bilgisayarın algılayabileceği hale getirme işlemine demodülasyon denildiği için bu isim verilmiştir.

Modemlere gelişmiş telefonlar da diyebiliriz. Farklı yerlerde bulunan bilgisayarları, printerları ve terminalleri uzak mesafede olmalarına rağmen büyük sistemler kullanarak birbirlerine bağlayabilir.

Modem  genel olarak, faks alıp gönderme, modeminizi telesekreter olarak kullanmanızı sağlayan voice, veri aktarım hızını kontrol etme, hata düzeltme, ses ve video içeren konferans görüşmeleri ve veri sıkıştırma gibi özelliklere sahiptirler. 

Modemler arasından en tanınan ve kullanımı en yaygın olan modem çeşidi, ses bant modem (voice band modem)’dir.  Bu tarz modem modelleri, kişisel bir bilgisayarda mevcut olan dijital verileri, telefon kanalının ses frekansları aralığında elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Bu verileri içermekte olan sinyaller telefon hatları üzerinden taşınmakta olup, daha sonra başka bir alıcı konumunda olan modemde tekrardan dijital veriye dönüştürülmektedir.

Etiketler: modem ne işe yarar, adsl modem nedir, harici modem nedir, dahili modem nedir, modem ne demektir.

Modem Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder