16 Ekim 2017 Pazartesi

KPSS de Nelere Dikkat Edilmeli

KPSS de Nelere Dikkat EdilmeliKPSS Sınav Optiği ve Kalem FotoğrafıKPSS’ye nasıl hazırlanmalı, hangi adımları izlemeliyiz?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ye girecek tüm adayların birçoğu verimli çalışamamaktan şikayetçi. Doğru plan ve programın yapılmamasında kaynaklı olan bu durumu aşmak gayet kolay. Memur adayı tarafından hazırlanacak etkili bir çalışma programı KPSS’de başarılı olmak için atılması gereken en önemli adım.

Hazırlanan bu plan ve programı sırasıyla şu adımlar takip etmeli: Sınava çalışmaya, dersleri incelemeye geciktirmeden zamanında başlayın. Kendinize tek bir hedef belirleyin bu sınavdan başka hiçbir hedefiniz olmasın ki çalışmaya ve akabininde sonuca düzgünce odaklanabilin. Yavaş yavaş sindirerek çalışın, kendinize bir anda yüklendiğiniz zaman bıkabilir bunun sonucunda da yapacağınız çalışmaların çoğunda verimsiz ve başarısız olabilirsiniz. Temel bilgilerinizi oturtun. Özellikle matematik çalışacaklar, temeli oturtmalı ki bir sonraki konularda zorluk yaşamasın. Bol bol özet çıkarın. Bütün derslere eşit olarak çalışın. Birini boşladığınız anda KPSS’ye çalışmanın bir anlamı kalmaz. Zamana odaklanın, sınav süresine kendinizi adapte edin.

DERSLERİ SIKI TAKİP ETMELİSİNİZ!

KPSS konularını çalışmak için izlenecek en etkili yöntemlerden biri ise canlı video derslerini izlemek, daha sonra ise bu dersler üzerinden tekrar yapmaktır. 

Önceden çalıştığınız bir konuyu sindirmek için bu dersleri izlemek sizlerin yararına olacaktır. Böylece pekişecek bilgiler aklınızdan kolay silinmeyecek. 

Çalışırken yapılması gereken bir diğer şey ise anlamadığımız noktaları bir kenara not almak. Anlaşılmayan konular daha sonra mutlaka tekrardan okunmalı yahut bu konuda bilgi sahibi ve deneyimli birinden yardım alınmalı. Bazı adaylar ise konulara anlatarak çalışabilir. 

Kendi kendinizin öğretmeniymiş edasında anladığınız ve pekiştirmeye çalıştığınız konuları yüksek sesle anlatırsanız, önemli noktaların hafızanızda yer etmesine yardımcı olursunuz. Sınava hazırlanırken bir diğer dikkat edilecek nokta ise tekrar yapmak ve test çözmek. 

Bol bol test çözmek size sınavda zamanı rahatça kullanabilme imkanı sağlarken, yetiştirme telaşıyla soruları yarım yamalak okumanızın da önüne geçer. 

Testleri önünüze alarak saatinizi kurun ve zamanla yarışın. Bunu çok sık yaptığınız takdirde hem okumanızı hızlandırmış hem de zamanınızı verimli kullanmayı öğrenmiş olacaksınız. Bunun için de en pratik yollar ve soru çözme tekniklerinin öğrenilmesi sizin için oldukça faydalı bir çalışma biçimi olacak.

Etiketler: kpss de dikkat edilmesi gereken noktalar, kpss dikkat edilecek hususlar, kpss sınavında dikkat edilmesi gerekenler, kpss sınavında dikkat edilecek hususlar, kpss sınavında nelere dikkat edilmeli

KPSS de Nelere Dikkat Edilmeli Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder