8 Ekim 2017 Pazar

Kişniş Nedir?

Kişniş Nedir?Kişniş FotoğrafıAkdeniz Mutfağının Baş Tacı Baharat: Kişniş

Akdeniz ülkeleri ve Akdeniz mutfağını benimsemiş yörelerin mutfağını taçlandıran kişniş, ekşimtrak lezzetinin yanı sıra insan vücuduna olan faydaları sayesinde de oldukça bilinen bir bitkidir.

Maydonozgiller ailesinin bir üyesi olan ve yeliş yaprakları ile maydanoza benzeyen kişniş, kokusunun güzelliği ve insan vücuduna olan faydaları ile dikkat çekmektedir. 

Yerel ağızla aşotu denilen kişniş, sağlığa olan faydalarının yanı sıra çoğu dünya mutfağında yemeklere aroma verici olarak da kullanılmaktadır. Genellikle sonbahar ayalarında ekilen bu bitki, bol güneş ve hafif toprak ister, böyle bir ortam sağlandığı zaman çok güzel ve verimli bir şekilde yetişir.

Yaprakları ile maydanozgiller familyasından olan bitkileri andıran kişnişin tüketildiği kısım tohum şeklinde olan kısmıdır. Oldukça ekşi bir tadı olan bu bikrinin mutlaka çiğnenerek tüketilmesi gerekmektedir. 

Aşk iksiri olarak da adlandırılan kişniş eski çağlardan bu yana afrodizyak etkisi sebebiyle de sık sık alternatif tıpta kullanılmaktadır.

Etiketler: kişniş ne demek,  kişniş neye denir, kişniş bitkisi nedir, kişniş otu nedir, kişniş nedir kısaca, kişniş bitkisi nedir kısaca

Kişniş Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder