5 Ekim 2017 Perşembe

Kinoa Faydaları?

Kinoa Faydaları?Kinoa FotoğrafıYaşadığımız dünyada insan sağlığı için yararlı olan ve yararı saymakla bitmeyen kinoa faydaları oldukça fazla olup mutlaka öğünlerde tüketilmelidir.

Kinoa, tahıllara benzeyen bir bitki olsa bile aslında buğdaygiller sınıfına ait değildir. Ispanak, pancar ve pazı gibi bitkilere daha yakın olan Kinoa, protein ve tüm temel asitleri içermektedir. Bir çay fincanına tekabül eden miktardaki kinoada bulunan protein miktarı, orta boy bir hamburgerden daha çok protein içermektedir. Bu sebeple vegan beslenmelerde kinoanın yeri oldukça önemlidir.

Bitkisel gıdalar arasında en yüksek protein içeriğine sahip olup vegan ve vejetaryen diyet uygulayan kişiler için kinoa faydaları açısından oldukça önemlidir. Doktorlar tarafından herkese önerilen kinoa, vitamin, mineral ve lif içeriği açısından da oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Kinoa kolesterol içermez ve A, B, C, D ve K vitaminlerini içermektedir. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor ve bol miktarda lif içermektedir. Yüksek bulunan lifler kinoa faydaları olarak sindirim sistemine faydalıdır. Bunun yanı sıra demir de kansızlığa iyi gelmektedir. 

Kinoada bulunan kalsiyum, kemik ve dişleri güçlendirir. Ayrıca içerdiği enzimler sayesinde yaşlanmayı da geciktirerek, ciltteki kırışıklıkları önlemektedir. Kinoanın yağ oranı da oldukça düşüktür. Besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besindir. 7’den 70’e kadar her yaş grubundakilere uygun olan Kinoa, protein yapısı itibari ile glüten içermediğinden çölyak hastalıkları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.

Kinoa Faydaları; Migren Hastalıklarına İyi Gelmektedir!
Kinoa faydaları açısından içerdiği yüksek miktarda magnezyum sayesinde damarları rahatlatmaktadır. Bu sebeple kronik migrene de oldukça iyi gelir. Magnezyum ayrıca diyabet hastalarına da kan şekeri kontrolü amacıyla tavsiye edilmektedir. Kinoanın içerdiği magnezyum minerali; kas ağrılarına, spazmlara ve kasılmalara da oldukça faydalı olmakla beraber, saçların ve cildin de sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

DİKKAT!

Kionayı pişirmeden evvel öncelikle çekirdek kısmını saran kabukları temizlemek gerekmektedir. Bu kabukların acı bir tadı olduğu için yemesi tavsiye edilmez. Daha sonra temizlediğiniz kinoayı süzgece koyarak sudan geçirmeniz gerekmektedir.

Etiketler: kinoa yararları, kinoa faydaları kısaca, kinoanın faydaları ve zararları, kinoa neye iyi gelir, kinoanın iyi geldiği hastalıklar

Kinoa Faydaları? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder