4 Ekim 2017 Çarşamba

Kara Buğday Tohumu Faydaları

Kara Buğday Tohumu FaydalarıKara Buğday Tohumu FotoğrafıKara buğdayın faydaları nelerdir?

Gluten içermez, çölyak hastaları için idealdir: Kara buğday, çavdar, yulaf, buğday gibi tahılları tüketemeyen çölyak hastaları için en önemli besin kaynaklarından biridir. Gluten içermediği için bu rahatsızlığa sahip olan kişilere en önemli besin kaynaklarından biri olarak önerilir.

Kilo vermeye yardımcı olur: Diğer yüksek proteinli gıdaların aksine kara buğdayın yağ oranı oldukça düşüktür. Bu sebeple obezite rahatsızlığı ile mücadele edenlere önerilmektedir. Kara buğday ayrıca açlık duygusunun giderilmesine de yardım eder.  Lif oranının yüksek olması sebebiyle bağırsakların da tam randımanlı çalışmasını sağlar.

Kolesterolü düşürmektedir: Kara buğday tohumu, kötü huylu dediğimiz kolesterol türünü (LDL) düşürür. İyi huylu olanı (HDL) ise yükseltir.

Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir: Kara buğday tohumu içerisinde potasyum, demir, magnezyum ve fosforu yüksek oranda barındırmaktadır. Bu sebeple kalp hastalıklarına, demir eksikliğine ve kansızlığa iyi gelmektedir.

Diyabet riskini minimum düzeye indirir: İçinde bolca magnezyum vardır bu sebeple de  kan şekerini dengelemektedir. Doktorlar ve tüm uzmanlar şeker hastası olanlara kara buğday önermektedir.

Karaciğer dostudur: Kara buğday, içerdiği bileşikler sayesinde karaciğerin yağlanmasını azaltır ve çalışmasını kolaylaştırır.

Etiketler: buğdayın faydaları, kara buğday neye iyi gelir, kara buğdayın faydaları kısaca, buğdayın faydaları kısaca, kara buğdayın yararları

Kara Buğday Tohumu Faydaları Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder