4 Ekim 2017 Çarşamba

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?IP Kilit FotoğrafıIP adresi; internete bağlı olan her bilgisayarın sahip olduğu 4 bölümlü bir rakamdır.  IP adresi çeşitli uygulamalarda kullanılabilen ve bilgisayarınızın bir nevi kimlik görevini görmektedir. Bazı web siteleri giriş yaptığınız anda   bu rakamları  belleğe alır  ve  bir yöneticisi tarafından  sistemden uzaklaştırıldığınızda bu  IP adresi  engellenmiş olacaktır. 

IP adresinizin bilinmesi durumunda bir sorun teşkil etmeyecektir. Zaten herkese açık olan sunucular online oyunları sunarken  giriş yapabilmeniz için IP adreslerini bilmek gerekmektedir.  Şayet oyunlardan ya da herhangi bir web sitesinden uzaklaştırılırsanız soracağınız soru 'IP adresi nasıl değiştirilir?' sorusudur. IP adresi  veri tabanında değiştirilmese bile  görünen yüzü değiştirilebilir rakamlar olup değiştirmesi de  pek de zor değildir.

Değiştirme işlemine başlanmadan önce  bilgisayarınıza ait  IP adresinizi bilmeniz gerekir. Bunun için internet üzerinden güvenle girebileceğiniz siteler vardır. Ip adresi nasıl değiştirilir sorusuna cevap olarak verilecek en basit yöntem ‘IP adresiniz internete her bağlantı kurduğunuzda otomatik olarak yenilenir' olacaktır. Bu durumda oluşan tek istisna Statik IP'dir. Ancak genel olarak Statik IP pek kullanılmaz.

Genel kullanıcılarda evde mevcut olan ADSL modemin fişini çekip 10 ila 20 saniye arasında bekledikten sonra fişi tekrar takarsanız IP adresiniz kendiliğinden değişecektir. Eğer modeme dokunmak istemiyor ve direkt IP'nizi bilgisayar üzerinden basit işlemlerle değiştirmek istiyorsanız; Başlat menüsünden çalışıtırı tıklayarak komut olarak “cmd ” yazıyor ve daha sonra enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza siyah bir ekran gelir. 

IP'nizi değiştirmek için ipconfig/release yazıp tekrar enter tuşuna basıyoruz. Sonrasında “ipconfig /renew” yazacak ve enter tuşuna basacaksınız. Ardından IP adresiniz değişip yenilenmiş olacaktır. Bu süre zarfında internet ile olan bağlantınız kesileceği için dosya indirme vb. uygulamalarınız duraklayacaktır.

Elbette  ki,  uzmanlar tarafından kullanılan programlar aracılığı ile değiştirdiğiniz  IP adresi de  tespit edilebilmektedir. IP adresi değiştirmek aslında birçok yönden faydalıdır. Örneğin aynı ağı kullandığınız birisi bir oyundan ya da siteden banlanırsa bunun cezasını siz de çekersiniz. Bu sebeple sonrasında IP değiştirme işlemi yaparak, sorunu ortadan rahat bir şekilde kaldırabilirsiniz.

Etiketler: IP adresi nasıl değişir, IP adresimi nasıl değiştiririm, IP değiştirme, IP değiştirme kısaca

IP Adresi Nasıl Değiştirilir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder