8 Ekim 2017 Pazar

HTML Nedir?

HTML Nedir?HTML FotoğrafıHTML nedir?; HTML ''Hyper Text Mark-Up Language''(Hiper Yazı İşaret Dili) anlamına gelmektedir. Html bir web sayfasının web sayfası görüntüleyicilerinde/ internet gezginlerin de  (google choreme, mozilla firefox internet explorer safari Netscape vb.) doğru bir biçimde görüntülenmesini sağlamaktadır. Öz olarak Sayfaların iskelet yapısını oluşturmaktadır.

İnternet de gezinti yapmamızı sağlayan internet gezginleri bu sayfaları görüntüleyebilmek için html yapısına ihtiyaç duyarlar.

Yani yazılmış olan html kodlarını okuyarak bunları görsel hale getirip bizim gördüğümüz son hale çevirirler. Bu yüzdende web sayfası tasarlamak isteyen bir kişinin html bilme zorunluluğu kaçınılmazdır.

Hyper Text Markup Language denildiğinde bir programlama bir yazılım dili değil bir işaretleme dilinden bahsediyoruz. Aslında, internet gezginleriyle anlaşmamızı sağlayan bir işaret dilidir.

HTML; html işaret dili kullanarak tasarladığımız web sayfasını internet gezginlerinde nasıl görüntüleyebileceğimizi belirleyebilir, tüm internet gezginlerinde standart bir görünüm oluşturabiliriz. buradaki amacımız html de bulunan etiket yapısını kullanarak sayfamıza belli yapıları eklemektir. Yani kısacası biz bir işaret dili yöntemi ile  internet gezginlerine internet sayfamızı başka bilgisayarlarda nasıl göstermesi gerektiğini söylemiş oluyoruz. Nasıl ki bir gazete de sür manşet, manşet, yazı, ilan vs. yapılar varsa bir internet sayfasında aynı şekilde yapılar mevcuttur. Herhangi bir internet sayfasına baktığımız zaman bu yapıları rahatlıkla görebilirsiniz.

Başlık, alt başlık, paragraf, resim, liste, tablo, link vs. birçok yapıyı html ile gerçekleştirebiliyoruz.

Etiketler: html etiketi, html etiketi nedir, html ne demektir, html ne işe yarar, html işaret dili

HTML Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder