3 Ekim 2017 Salı

Hepatit C Nedir?

Hepatit C Nedir?Hepatit C FotoğrafıBilinen en küçük virüsler arasında yer alan Hepatit C, bir RNA virüsüdür. Bu hastalık eğer önlem alınmazsa siroz ve karaciğer kanserine neden olabilecek sonuçlar da doğurabilir. Ülkemizde sıkça rastlanan Hepatit C rahatsızlığının seyri, yeni nesil ilaçlar sayesinde yüzde 90’a varan oranda kesin tedavisi ile sonuçlanmaktadır. 

Kronik ve akut olarak gelişebilen hastalık genellikle kan ve cinsel yolla bulaşır ve virüs bulaştıktan sonra 6 ay kadar süren hastalığın kronikleşme riski de mevcuttur. 

Akut Hepatit C hastalarının yüzde yirmisi tamamen iyileşirken, yüzde sekseni kronikleşerek hayat boyu rahatsızlığı vücudunda barındırabilir. Bu sebeple siroz ve kanser gibi ciddi sonuçlar doğuracak hastalıklar da gün yüzüne çıkmaktadır.

Aşısı olmayan Hepatit C, küçük çocuklarda herhangi bir belirti vermezken, yetişkinlerde ise halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, eklem ağrıları, kilo kaybı, yağlı yiyeceklerden iğrenme, bulantı ve koyu renkte idrar semptomlarıyla kendisini belli eder.

Etiketler: hepatit c, hepatit c ne demek, hepatit c nedir öldürürmü, hepatit c ne anlama gelir

Hepatit C Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder