7 Ekim 2017 Cumartesi

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme ÖnerileriHamile Kadın FotoğrafıUzmanlar hamilelikte sağlıklı beslenme tavsiyelerinde bulunmaktadır. Gebelik sırasında bebeğin oluşması annenin beslenmesi ile oldukça bağlıdır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin gelişimi başlar ve devam eder. Bebeğin büyümesini etkileyen en temel aktör, annenin beslenme şekline bağlı olarak fetüsün sağlıklı kromozomal bir yapıya sahip olmasıdır.

Gebelik sırasında sağlığınıza dikkat edin! Peki anneler gebelik sırasında sağlıklı beslenmek için neler yapmalıdırlar?
  • Sık ve az miktarda beslenin: Anne özellikle ilk üç ay boy sık aralıklarla ve az miktarda beslenmelidir. Besinleri, yağsız, kokusuz, tuzsuz ve baharatsızlarından seçmelidir. Bu beslenme sırasında raf ömrü uzun olan ürünleri, katkı maddesi içeren besinleri kesinlikle tüketmemelidir.
  • Ciddi bir beslenme disiplini olmalıdır: Anne adayları, ilk üç aydan sonra disiplinli bir beslenme planı izlemelidir. 3. aydan sonraki süreçte mutlaka doğru beslenmek gerekmektedir.
  • Alınan kaloriye dikkat etmek gerekir: Gebelikte günlük 1600 kalorilik enerji tüketimi, 2200 kaloriye çıkarılmalıdır. Bu sebeple besin alımı artmalı, ana öğünlerin yanına mutlaka ara öğünler de eklenmelidir. Bu ara öğünlerde meyve ve yoğurt tüketilebilir.
  • İki öğün kırmızı et tüketilmeli: Gebeler mutlaka haftada en az 2 kere kırmızı et tüketmelidir. Etlerin teze ve iyi pişmiş olmasına da dikkat edilmelidir. 
  • 3 gün yumurta tüketin: Anneler için yumurta çok kaliteli bir protein kaynağıdır. Bu sebeple haftada en az üç gün tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.
  • Mutlaka balık tüketin: Haftada en az 1 kere sofrada balık bulundurmaya dikkat edin.
  • Akdeniz mutfağına ağırlık verin: Bol zeytinyağlı ve yeşil olan Akdeniz mutfağına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Çünkü bu öğünler hafif olacak ve anne adayını gebelik boyunca rahatsız etmeyecektir.
  • Mutlaka kuru yemiş tüketin: Badem, ceviz, kuru kayısı, kuru incir mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Bunlar gebelere enerji ve gerekli olan vitaminleri sağlamaktadır.
  • Bol bol su için: Gebelikte mutlaka bol bol su içmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra günde 2-3 kere açık çay da tüketilebilir.
  • Sigara ve alkolü asla kullanmayın: Gebelikte sigara ve alkol kullanmak bebeğin gelişimine zarar verir. Bu sebeple uzmanlar anne adaylarına alkol ve sigarayı yasaklamaktadır.
Etiketler: hamilelikte nasıl beslenmeli, hamilelikte sağlıklı beslenme, gebelikte sağlıklı beslenme, hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olur, hamilelikte sağlıklı beslenme listesi.

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Önerileri Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder