3 Ekim 2017 Salı

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?Hamile Kadın FotoğrafıGebelikte demir eksikliği nasıl giderilir sorusuna doğru yanıt verilmez ise uzun vadede birçok sağlık problemine yol açabilir. Gebelerde demir eksikliği nasıl giderilir ve demir eksikliği tedavisi nasıl bir süreçtir sorusu  ebeveynlerin en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Peki böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman ne yapmalı? Doktorlar bu konuda ne öneriyor?

Öncelikle demir eksikliği nedir bunu bilmek gerekir. Demir eksikliği; her yaş grubu ve her cinsiyette görülebilen bir rahatsızlıktır. Demir yaşam ve insan sağlığı için oldukça önemli bir element olduğundan eksikliği de büyük sorunlara yol açabilir. 

Demir elementi; protein sentezi, vücutta oksijen taşınması ve hücre solunumu gibi birçok hayati işleve yardımcı olur. Demir eksikliğinde anemiyle birlikte sinir sistemi ve diğer sistemlerde bozulmalar görülebilir. Bu yüzden rahatsızlık ilerlemeden mutlaka önlem alınmalıdır.
gebelikte demir eksikliği

Demir eksikliği belirtileri ise şu şekilde açıklanabilir: Yorgunluk, huysuzluk, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, çarpıntı, soluk renk cilt, davranış bozuklukları, iştahsızlık tırnaklarda kırılma, tat alma duyusunun kaybolması, ağızlarda çıkan yaralar yani aftlar bu rahatsızlığın belirtileri arasında sıralanabilir.

Demir İçeren Gıdalar

Domates, soğan, anne sütü, pekmez, yeşik yapraklı sebzeler, balkabağı, yer elması, karnabahar, bezelye, brokoli, mercimek, badem, susam, kuru üzüm, kuru kayısı, tatlı patates ve buğday gibi yiyecekler içerisinde oldukça fazla demir bulundurduğundan mutlaka tüketilmelidir.

Bunların yanı sıra kırmızı ve yeşil lahana, turunçgiller, avokado, elma, muz, kivi, kavun ve şeftali gibi yiyecekler de vücudun demir emilimini arttırmasını sağlar.

Etiketler: hamilelikte demir eksikliği, hamilelikte demir eksikliği giderme, hamilelikte demir eksikliği nasıl giderilir, hamileler demir eksikliğini nasıl gideriyor, gebelik demir eksikliği nasıl giderilir

Hamilelikte Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder