15 Ekim 2017 Pazar

Gut Hastalığı Nedir?

Gut Hastalığı Nedir?Gut Hastalıklı Ayak FotoğrafıVücudumuzdan atılması gereken maddeler ürik aside dönüşerek atılır. Vücudumuz ürik asidi atmada sorun yaşayabilir veya çok fazla ürik asit üretebilir. Bunun sonucunda da bu asitler vücutta birikmeye başlar, kanda ürik asit oranı yükselir ve zaman içinde eklemlere yerleşerek iltihaplanma yapmaya başlar. İşte bu soruna gut hastalığı denir.

Müzmin bir hastalık olarak nitelendirilen gut diğer rahatsızlıklardan farklı olarak zaman zaman ortaya çıkar ve genellikle vücudumuzun en soğuk bölgelerinde kendini gösterir. Vücudumuzun en soğuk bölgesi ayaklarımız olup ayak başparmağı en çok etkilenen yerdir. 

Gut hastalığı genellikle hiçbir belirti vermeden aniden gelişir ayak başparmağı şişer ve iltihaplanır. Ataklar halinde seyreden rahatsızlık ayak başparmağının şişmesi ve uykudan uyandıracak derecede ağrı hissiyle kendini gösterir. 

Bu ilk atak sonrası hastalık devam etse de hiçbir belirti vermeyebilir. Yapılacak testlerle kandaki ürik asit oranının yükseldiği görülür, eklemlerde biriken tuz kristalleri hareketlerin kısıtlanmasına ve şekil bozukluklarına sebep olur.

Etiketler: gut hastalığı nedir belirtileri nelerdir, gut hastalığı nedir belirtileri, gut hastalığı nedir nasıl başa çıkılır, gut hastalığı nedir kısaca, gut hastalığı kısaca

Gut Hastalığı Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder