15 Ekim 2017 Pazar

Gut Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Gut Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?Gut Hastalıklı Ayak FotoğrafıTuz kristalleri deri altında, avuç içlerinde ve parmak uçlarında şişliklere sebep olur, herhangi bir zararı olmamasına karşın çok büyüklerse alınır. Gut tanısı konması için ilk yapılması gereken kan testi sayesinde kandaki yüksek ürik asit tespit edilir. Ancak yüksek ürik asit mutlaka gut hastalığının var olduğunu göstermez.

Çekilecek filmlerle şişlikler tespit edilir. Gut tanısı koymak için bu şişliklerden alınacak sıvılara uygulanacak testlerle ürik asit kristallerinin varlığı tespit edilir. Gut hastalığına sebep olan faktörlere bakacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Cinsiyet; kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür bunun sebebi erkeklerde ürik asit oranının yüksek olmasıdır.

Alkol; özellikle ürik asit üretimini yükselten pürin maddesi açısından zengin olan biranın gut hastalığını tetiklediği görülmüştür. Bunun dışında alkol gut hastalığı olanlarda ataklarında fazlalaşmasına sebep olmaktadır.

Bir diğer önemli faktör pürin bakımından zengin besinlerdir. Pürinler hem yiyeceklerimizde hem de hücrelerimizde bulunur.

Parçalandıklarında ürik asit oluşturur, bu sebeple gut hastalarına yüksek pürinli besinler önerilmez. Yüksek proteinli yiyecekler, kırmızı et, sakatatlar ve deniz mahsulleri pürin bakımından zengin gıdalar olup tüketilmesi en aza indirgenmelidir. Bunların yerine protein bakımından zengin; mantar ve bazı sebzeleri tüketmek faydalı olacaktır. Bunların dışında, hormonsal değişiklikler, genetik yatkınlık, obezite, yüksek tansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıkları da gut hastalığına yakalanmada risk oluşturmaktadır

Etiketler: gut hastalığı nasıl tespit edilir kısaca, gut hastalığı belirtileri, gut hastalığı nasıl belli olur, gut hastalığı nasıl anlaşılır

Gut Hastalığı Nasıl Tespit Edilir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder