8 Ekim 2017 Pazar

Fotoğraf Makinesi Seçimi

Fotoğraf Makinesi SeçimiFotoğraf Makinesi ResmiFotoğraf makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bir çok marka onlarca modeli piyasaya sürerek tercih yapılmasını zor bir  hale getirdi. Bu yazıda sizlere tercih yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz. Ülkemizde özellikle telefonlardan ötürü herkesin bilgi sahibi olduğu ya da olduklarını düşündüğü megapiksel konusuyla başlayalım.

Megapiksel ne kadar büyük olursa fotoğraf o kadar kaliteli olur düşüncesi, gerçeği yansıtmamaktadır. Megapiksel yalnızca fotoğrafın ebatıyla ilgilidir. Kaliteli çekim yapmak için etmenler farklıdır. Bu sebeple profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz, megapiksel konusuna çok fazla takılmanıza gerek yoktur.

Zoom konusuna da değinmemiz gerekirse, makinemizi alırken optik zoom özelliğine dikkat edelim. Yalnız bunu dijital zoom ile karıştırmamakta fayda var. Dijital zoom makinenin lcd ekranında yapılan zoom ile ilgilidir. Optik zoom ne kadar iyiyse uzak mesafedeki kareleri o kadar iyi çekersiniz. Bunu unutmayın.

Fotoğraf kalitesini belirleyen önemli unsurlardan bir tanesi hatta belki de en önemlisi optik lenstir. Canon, Nikon, Kodak v.b. gibi markalar lenslerini kendi üretmekte olup bu işte öncü markalar olarak öne çıkarlar.

Sensör kalitelerine bakalım. CMOS sensörü ucuz makinelerde kullanılan bir sensör çeşididir. CCD sensörü kullanan makineleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Filmli makine kullanan okuyucularımız hatırlar. Eski fotoğraf karelerinin bir çoğunda gözlerimiz kırmızı çıkardı. Günümüzde Red Eye Reduction özelliği ile buna elveda demeye başladık. Ancak hala her makinede bu özellik bulunmamakta. Bu sebeple kırmızı gözlerle karşılaşmak istemiyorsak Red Eye Reduction özelliği olan makineleri almaya özen gösterelim.

Eğer anı yakalamak konusuna önem veriyorsanız, deklanşör gecikmesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Deklanşör gecikmesi fotoğraf çekmek için deklanşöre bastıktan fotoğraf çekmeye kadar geçen süreye denir. Bu yüzden deklanşör gecikmesinin 2 saniyeyi geçmemesine dikkat edin.

Uzun seyahatlere, doğa gezilerine çıkacaklar makineyi seçerken pil süresini kesinlikle dikkate almalılar. Daha gezinizin ortasında makinenizden mahrum kalmak istemezsiniz. Bu sebeple şarj edilebilir pil ile çalışan makineleri tercih etmek faydalı olacaktır.

Makinenin boyutu da fotoğraf çekerken ki performansınızı etkileyecektir. Eğer elleriniz küçükse büyük bir makineyi rahat tutamayabilir ve güzel pozları yakalamak konusunda zorluk çekebilirsiniz. Bu sebeple makineyi alırken mutlaka elinize alıp kontrol edin.

Etiketler: fotoğraf makinesi tavsiye, yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi, yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi önerileri, fotoğraf makinesi tavsiye, en iyi fotoğraf makinesi profesyonel

Fotoğraf Makinesi Seçimi Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder