9 Ekim 2017 Pazartesi

Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?Diş FotoğrafıAğızda ve dişlerde en çok görülen problemler diş eti hastalığı ve diş çürümesidir. Diş etiği rahatsızlığına önlem alınmazsa ileride çene kemiğinde erimeye sebep olabilmektedir. Ayrıca diş sağlığı vücuttaki diğer tüm organları etkilemektedir. Ağız sindirin sisteminin başlangıç noktasıdır. Ağızdaki problemler diş sağlığının bozulmasına bu da sindirim sisteminde problemlere neden olmakta ve kalp, eklemler ve böbreklerimizde çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu sebeple diş sağlığımıza her zaman dikkat etmemiz gerekmektedir.

Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • Dişlerimizi zamanında ve düzgün fırçalamalıyız. Yatmadan önce ve uyandığımız zaman ilk iş olarak dişlerimizi fırçalamalıyız.
  • Dişlerimizi birikmiş olan bakterilerden arındırmamız gerekir.
  • Ağız bakım suyu kullanmalıyız. Yalnızca diş fırçalamak ağzımızda birikmiş bakterilerin önüne geçmez. Ağız bakım suları bakterileri temizler, dişlerimizin çürümesini önler, ayrıca ağız kokularını da önler.
  • Diş fırçası her zaman tam olarak dişlerimizi temizleyemez. Diş etlerimizde yemek kalıntıları kalabilir. Bunları temizlemek için de diş ipi kullanmak ağız sağlımız açısından oldukça önemlidir. Bunun için kürdan da kullanan kişiler vardır. Ancak bundan kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Florlu diş macunları kullanmamız gerekir. Flor dişlerimizin daha sert ve sağlam olmasında yardımcı olur.
  • Asitli içecekler diş minesine zarar vererek dişlerimizin çürümesine sebep olur. Bu sebeple diş sağlımız açısından bunları tüketmemiz gerekmektedir.

Bunların haricinde gün içinde evde, işyerinde içilen kahveler ağızdaki bakterileri harekete geçirerek asit salgılamalarına neden olmaktadır. Bu da dişlerimizin çürümesine sebebiyet verir. En önemli problemlerin başında da sigara içmek gelmektedir. Sigara içmek ağız kokusuna, diş sararmasına, ağız kuruluğuna ve hatta ağız kanserine neden olmaktadır. Sadece ağız sağlığı için değil, kaliteli bir yaşam için sigaranın bırakılması gerekmektedir. İçerisinde kalsiyum bulunduran gıdalar (süt ve süt ürünleri) dişlerimizi güçlendirir ve çürüklerden korunmasına yardımcı olur. Diş eti iltihaplarına karşı önlem alınmalıdır. Bebeklerin ve çocukların çok fazla şeker tüketmemesi gerekir. Bu gıdalar dişlerin çürümesine sebep olur. Yılda en az 2-3 defa diş hekimi kontrolüne gidilmesi sizin için yararlı olacaktır.

Etiketler: diş sağlığında dikkat edilmesi gerekenler, ağız ve diş sağlığı, diş sağlığında dikkat edilmesi gereken etmenler, diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar

Diş Sağlığında Nelere Dikkat Etmeliyiz? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder