5 Ekim 2017 Perşembe

Çocuklarla Etkili İletişim Kurma Yolları Nelerdir?

Çocuklarla Etkili İletişim Kurma Yolları Nelerdir?Baba ve Çocuk FotoğrafıÇocuğunuzla kuracağınız iletişim onun hayatını etkileyecek

Çocuğunuzla doğumdan itibaren kuracağınız iletişim, onun ileriki yaşamında yapacaklarını ve ilişkilerini etkileyecektir. Ona karşı davranışlarınız bu yüzden çok ölçülü olmalıdır. Fazla ilgi ya da ilgisizlik, her iki durum da çocuklarda daha sonradan problem olabilecek sonuçlara yol açabilir.

Çocuğunuz eğer bir hata yapıyorsa bunu ona bağırıp çağırarak yansıtmanız bu hataları azaltmayacak aksine daha da arttıracaktır. Bu sebeple uzmanlar çocuklarla bir yetişkin gibi konuşulmasını tavsiye etmektedir.

Peki çocuğumuzla iletişim kurarken nelere dikkat etmeliyiz? Bunun püf noktaları nelerdir?

Çocuğunuza onu gerçekten sevdiğinizi söyleyin ve hissettirin: Çocuğunuz sevildiğini hissettiği zaman hareketlerine de dikkat edecek, diğer kişilere karşı daha dürüst ve terbiyeli olacaktır.

Ufak da olsa sorumluluk verin: Çocuğunuza gün içinde vereceğiniz görevler onun sorumlu bir birey olmasında önemli ve büyük bir ilk adım olacaktır.

Çocuğunuzu yanlış bir davranış durumunda asla azarlamayın: Çocuğunuz bir hata yaptıysa eğer bunu ona azarlayarak ya da sinirli bir şekilde söylemeyin. Bunun yerine o davranış biçiminin neden yanlış olduğunu, olumsuz taraflarını anlatın. Böylece hareketi yasak olarak algılamayacak, doğru ve yanlışın ayrımını da yapmayı öğrenecektir.

Ebeveynler birbirinden rol çalmamalı: Bebek ve çocuklar için anne ile babanın yeri ayrıdır. Bu sebeple birbirlerinden rol çalmamaları gerekmektedir. Berbaer karşılıklı olarak rutin aktiviteler gerçekleştirmeniz, çocuğunuzun ruh sağlığı için faydalı olacaktır.

Geçici kuralları hayatınızdan çıkarın: Çocuğunuza bir şeyler yaptırmak için geçici kurallar koymayın. Bu çocukta kafa karıştırıcı olur ve yanlış ile doğruyu ayırt etmesinde problemlere yol açar. Kural koyuyorsanız bunu sürekli uygulamalısınız. Siz tutarlı oldukça çocuk da tutarlı olmayı öğrenecektir.

Konuşurken mutlaka göz teması kurun: Yavrunuzla konuşurken mutlaka göz teması kurun, böylecek çocuk sizinle konuşurken kendisini rahat ve önemli hissedecektir. Konuşma esnasında ayrıca çocuğunuzun size sarılmasına da izin verebilirsiniz.

Çocuğunuzu iyi dinleyin: Çocuğunuzu mutlaka çok iyi dinleyin. Söylediği her şeyi ciddiye alın ve ona önemli olduğunu hissettirin. Çocuğunuza karşı umursamaz tavırlara girerseniz bu onda özgüven eksikliği problemini ortaya çıkarır..

Etiketler: çocukla etkili iletişim kurma, çocukla etkili iletişim, etkili iletişim nasıl olur, etkili iletişim nasıl olur kısaca


Çocuklarla Etkili İletişim Kurma Yolları Nelerdir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder