16 Ekim 2017 Pazartesi

Cep telefonumu tehlikeden nasıl korurum?

Cep telefonumu tehlikeden nasıl korurum?Cep Telefonu FotoğrafıMobil cihazlarımızı siber tehlikeden nasıl koruyabiliriz?

Akıllı telefonlar ortaya çıktığından beri sürekli olarak virüs ve siber saldırı problemleri de gün yüzüne çıkıyor. Android işletim sistemine sahip telefonların başına gelen bu problemi nasıl engelleyebiliriz?

Bu konuda neler yapmalıyız?
  • Özel bilgilerinizi mobil cihazlarınızda saklamayın: Akıllı telefonlarınızda sizin aleyhinize kullanılabilecek, size zarar verme ihtimali olan bilgi ve belgeleri saklamamalısınız. Kredi kartları, pasaportlar, T.C. kimlik numarası bunların kesinlikle telefonda kayıtlı olmaması gerekmektedir. Bu sayede verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmuş olursunuz.
  • Google Play’den uygulama indirirken mutlaka izinleri okuyun: Cihazınıza uygulama indirirken mutlaka istenilen izinleri okuyun. Çünkü bu izinler telefonunuzdaki çeşitli verilere ulaşmak da isteyebilir. Ve bu durum ileride sizin için sorun yaratabilir.
  • Veri hırsızlığına mutlaka çok dikkat edin: Veri hırsızlığı sadece virüsle olmayabilir. Bu sebeple siber saldırılar konusunda da çok dikkatli ve uyanık olmalısınız. Ayrıca telefonunuzu herkese vermemeli ve mutlaka ekrana kilit kodu koymalısınız. Güvenmediğiniz kişilere telefon vermemelisiniz.
  • İş için dahi olsa kendi telefonunuzu kullanın: Eğer büyük şirketlerde çalışıyorsanız, iş için kendi telefonunuzu kullanmaya özen gösterin. Cihazınızın mutlaka güvenli olması gerekmektedir bu sebeple başka cihazlara güvenmeyin.
  • Uygulama indirirken çok dikkatli olun: Akıllı cep telefonunuza uygulama indirirken çok dikkatli olmalısınız. Virüs içeren uygulamalar ve güvenli olmayan programlar ileride başınıza işe açabilir. Öte yandan mutlaka orijinal uygulama kullanın. İllegal kanallardaki linklerden program indirmeyin. Bu programlar kötü niyetli yazılım içerebilir.
  • Telefonunuza mutlaka virüs programı yükleyin: Telefonunuza mutlaka güvenli olmasından emin olduğunuz bir virüs programı indirin ve programı düzenli olarak çalıştırın. Programın bulacağı problemli programları ya da uygulamaları cihazınızdan hemen silin.
  • Bilmediğiniz uygulamaları indirmeyin: Cihazınıza bilmediğiniz uygulamaları asla indirmeyin. Google Play’de puanı yüksek uygulamaları tercih edin ve öncesinde mutlaka yapılan yorumları da dikkate alın.
  • APK dosyalarına dikkat edin: Ücretli uygulamaları, illegal yollardan APK ile kullanmak istiyorsanız bu konuda bir kez daha düşünün. Çünkü bu uygulamalar da kötü niyetli yazılım içeriyor olabilir.

Etiketler: cep telefonu tehlikelerden nasıl koruruz, cep telefonu tehlikeleri, cep telefonu tehlikesi, telefonu tehlikeden nasıl koruruz

Cep telefonumu tehlikeden nasıl korurum? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder