18 Ekim 2017 Çarşamba

Ardıç Ağacı ve Ardıç Kuşu Hikayesi

Ardıç Ağacı ve Ardıç Kuşu HikayesiArdıç Kuşu FotoğrafıArdıç ağacı, iğne yapraklı bir ağaç olarak bilinmektedir. Ardıç ağacı hikayesi veya ardıç kuşu hikayesi ise bir o kadar da ilginçtir. Bu ağacın en ilginç yanı ise üremesinin başka canlı türlerine bağlı olmasıdır. Ardıç ağacının tohumları çok serttir ve toprağa düşünce açılmaz bu sebeple de çimlenme gerçekleşmediğinden ötürü Ardıç ağacı üreyemez, büyüyemez. Ama bu durumun bir kurtarıcısı vardır o da güzelliği ile bilinen Ardıç kuşudur. 

Ardıç ağacı, dallarında sadece Ardıç kuşuna yer verir, onu besler, onunla yaşar. Aralarında romantik bir bağ olduğunu da söyleyebiliriz. Karşılıklı sevgi ve alışveriş ilişkisi içinde bu ikili senelerce çoğalır ve beraber yaşamaya devam ederler.

Ardıç ağacının sert kabuklarının toprağa düştüğü zaman açılmadığını dolayısıyla da tek başlarına üreme gerçekleştiremediklerini belirtmiştik. Bu üremeye Ardıç Kuşu yardım etmektedir. Ardıç kuşu hikayesi burada dahada ilginç bir hal almaktadır. 

Ardıç kuşu, Ardıç ağacının kendisine sunduğu tohumlarla beslenir. Yere düşen bu tohumlardan gerekli besin kaynaklarını alan kuş, sindirim sisteminde tohumların açılmasını sağlar ve herhangi bir yerde dışkılayarak Ardıç ağacının üremesi için gerekli şeyleri toprağa salar. Güneşi de gören bu tohumlar çimlenir ve yeni bir Ardıç ağacının da hikayesi başlamış olur.

Ardıç ağacı ve Ardıç kuşunun bu romantik birlikteliği karşılıklı sevgi ve sadakate bağlıdır. Ardıç ağacı olmadan Ardıç kuşu gerekli besinleri alamaz, Ardıç kuşu olmadan da Ardıç ağacı büyüyüp gelişemez.

Ardıç kuşu hikayesi baş karakteri Ardıç ağacı bu hikayesinin yanı sıra Şamanizm’de kutsal bir ağaç olarak da kabul edilmektedir. Dallarına dilek tutmak amacıyla bez bağlanan bu ağaç Türkmenler ve Aleviler için de kutsaldır.

Etiketler: ardıç kuşu hikayesi, ardıç kuşu hikayesi kısaca, ardıç ağacı hikayesi, ardıç ağacı hikayesi kısaca, ardıç ağacı ve ardıç kuşu hikayesi, ardıç ağacı ile ardıç kuşu masalı

Ardıç Ağacı ve Ardıç Kuşu Hikayesi Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder