10 Ekim 2017 Salı

Antivirüs Programı Nedir?

Antivirüs Programı Nedir?Bilgisayar FotoğrafıAntivirüs programı virüsler, solucanlar ve casus yazılımlar gibi bilgisayarınıza zarar verecek yazılımları saptama, önlem alma ve silmek için kullanılır. Sürekli çalışan ve güncellenmesi gerekmektedir. Virüsle birlikte kurulan yazılımlar (key logger vb.) git gide gelişim göstermekte bu sebeple de antivirüs yazılımlarının da sürekli olarak güncellenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Programımız her zaman açık olmalı ve düzenli aralıklarla bilgisayarımızı taratmalıyız. Karşıdan yüklediğimiz dosyaları da özel olarak taratmadan kullanmamamız alabileceğimiz önlemlerden bir tanesidir.

İnternet virüslerinden korunma yöntemlerinden bir tanesi de güvenlik duvarıdır. Bu duvar bilgisayarımıza erişmek isteyen internet korsanlarını engelleyen bir korumadır.Güvenlik duvarımızın olmaması akşam kapımızı kapatmadan uyumaya benzer. Saldırıya açık hale geliriz. Bilgisayar korsanları da daha çok güvenlik duvarı kullanmayan, sızılması kolay bilgisayarları hedef almaktadırlar. Güvenlik duvarı bağlı olmuş olduğu ağı izler ve sızmalara engel olur.

Bir diğer güvenlik önlemi ise işletim sistemidir. İşletim sistemi bilgisayarın ana yazılımıdır. Direkt olarak bir güvenlik önlemi değildir ancak yazılıma getirilen güncellemeleri mutlaka yapmak gereklidir. Genelde bu güncellemeler güvenlik ile güncellemelerdir. Yazılımın ne kadar az açığı olursa, sızması ve saldırması o kadar güçleşir.

Bir diğer yöntem ise e-posta filtresi kullanmaktır. İstemediğiniz, tanımadığınız ve şüphe duyduğunuz postaların bilgisayarınıza ulaşmasını engeller. Filtreden geçen tanımadığımız birisi tarafından gönderilen postaları açmadan silmek yararımıza olacaktır.

Etiketler: antivirüs nedir ne işe yarar, antivirüs nedir vikipedi, antivirüs nedir çeşitleri nelerdir, antivirüs nedir nasıl çalışır, antivirüs nedir kısa bilgi

Antivirüs Programı Nedir? Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder