26 Eylül 2017 Salı

VPN Ne İşe Yarar?

VPN Ne İşe Yarar?Yuvarlak VPN LogoUzaktan erişim sunucusu yanıt verir, kimlik doğrulaması gerçekleşir ardından ise veriler VPN istemcisi tarafından ulaşmak istediğiniz kuruluşun özel ağına erişiminizi sağlar.

Veriler, noktadan noktaya bağlantıyı taklit etmek amacıyla bir üst bilgi kullanır ardından kapsüllenir yani sarılır. Üst bilgi, verilen bitiş noktalarını belirterek paylaşılan veya ortak ağ üzerinden bilgilerin aktarılmasını sağlar. Özel ağ bağlantılarını taklit edebilmek için ise belirli şifreleme türlerinin üstesinden gelinmesi gerekir. İşte burada özel ağların veya paylaşılan ya da ortak ağların kapsullenmesine, şifrelenmesine, VPN bağlantısı denilmektedir.

İki tür VPN bağlantısı bulunmaktadır. bunlardan ilki Uzaktan Erişim VPN, ikincisi ise Siteden Siteye VPN olarak adlandırılmaktadır. Uzaktan Erişim VPN’i tanımlarsak, evinden çalışan veya yolda olan kişilerin internet üzerinden sanal bir noktadan sanal bir noktaya erişim işlemi diyebiliriz kısaca. Yani evinizde bulunan bilgisayara ağ üzerinden erişim hakkı sağlamanız demektir.

Siteden siteye VPN’e bakacak olursak, genel anlamda iki özel ağın birbirleri arasında paylaşılan dosyaları görebilmeleri sağlayan, aynı zamanda iki ağ arasında bir iletişim sunan bağlantılar olarak adlandırabiliriz. Genelde büyük şirketler kendi ağlarında bu durumdan faydalanmaktadırlar. Ofiste bulunan tüm sunucuların birbirleri ile bağlantılarını bu yolla gerçekleştirirler.

VPN bağlantılarının özelliklerine de kısaca bir göz atacak olursak, genel olarak 3 adımda inceleriz. İlki Kapsülleme, ikincisi Kimlik Doğrulama ve son olarak Veri Şifreleme gibi özellikleri bulunmaktadır. Kapsülleme özelliğinde veriler yönlendirmeye izin vererek bir üst bilgi ile kapsüllenmektedir. Kimlik Doğrulama’da ise kendi içinde 3 farklı özellik barındırır. Bunlar kimlik doğrulamasının nereden veya neye göre olacağı ile ilgilidir. Veri Şifreleme ise kaynakların korunması amaçlı güvenlikli bir şifreleme türünü barındırır.

Etiketler: vpn ne işe yarar, vpn ne işe yarıyor, vpn kullanmak ne işe yarar, vpn kullanmak kimin işine yarar, vpn ne için kullanılır, vpn nin kullanım amacı nedir

VPN Ne İşe Yarar? Paylaşan: Finanstan.com

0 yorum:

Yorum Gönder