27 Eylül 2017 Çarşamba

Radyonun İcadı

Radyonun İcadıGuglielmo MARCONİRadyoyu ilk icat eden insan İtalyan mucit Guglielmo MARCONİ olarak kayıtlara geçmiştir. Daha sonralarda radyonun kendilerinin icat ettiğini beyan eden bir çok insan ortaya çıkmıştır. 

Bizler için önemli olan kayıtlara kimin geçtiğidir. Bu iddiaları ortaya atanlardan; telsiz ve telgraf patentlerine sahip olan Nikolai TESLA ve Olive LODGE başı çekmektedir.

İlk Radyo Dalgalarını İleten Mucit
Anlaşılabilen ilk radyo dalgalarını iletmeyi başaran Rus mucit Alexander STEPANOVİTCH' dir. Daha sonra bu icadının patentini almamıştır. Radyo üzerine birçok insan bu şekilde kendini savunmuş olsa da ticari başarıyı yakalayan Marconi olduğu kabul edilmiştir.

Popov tarafından 1896 yılında ''Heinrich Hertz'' isimli kullanılarak ilk defa Mors alfabesi anlaşılır bir şekilde iletilmiştir.

Daha sonralarda İtalya' da Marconi' ye yeterince destek verilmemiştir. Bunun üzerine Marconi İngiltere' ye giderek buraya yerleşmiştir. İlerleyen zamanlar da İngiltere' de icadı radyoya patentini almayı başarmıştır. Başarısının ardından Marconi durmamış ve çeşitli versiyonlarını üretmiştir.

Le De FOREST ve Edwin Howard ARMSTRONG radyo teknolojisine dair Amerika' da birçok değişikler yapmışlar, tüpler ve devreler kullanarak radyoya yeni bir boyut kazandırmışlardır.

1947 yılında transistörün icadı radyo teknolojisi için bir devrim olmuştur.

Etiketler: radyonun icadı kısaca, radyonun icadı hakkında bilgi, radyonun icadı ile ilgili bilgi, radyonun icadı kısa bilgi, radyonun icadı kısaca bilgi, radyonun icadı hakkında kısaca bilgi

Radyonun İcadı Paylaşan: Admin

0 yorum:

Yorum Gönder